Kalendarium All About Music 24 listopada w muzyce. Kalendarium All About Music

24 listopada w muzyce. Kalendarium All About Music

Wielkimi krokami zbliżają się Andrzejki, ale dawniej święto to było obchodzone wyłącznie przez niezamężne dziewczęta. Kawalerowie mieli swój wieczór matrymonialnych wróżb, Katarzynki, które wypadały właśnie 24 listopada. Drodzy panowie, takiej okazji na świętowanie nie można przepuścić, zwłaszcza, że mamy sobotę! Natomiast zarówno i eleganckich panów i piękne panie zapraszam do dzisiejszego kalendarium All About Music.

1868

Plik:ScottJoplin.jpeg

Na dobry początek cofniemy się aż do XIX wieku, bo wtedy też urodził się człowiek, który kładł podwaliny pod dzisiejszą muzykę popularną. Amerykański kompozytor i pianista Scott Joplin, bo o nim mowa, spopularyzował gatunek ragtime, do którego należy większość jego kompozycji, publikowanych od lat 90. XIX wieku. Do najbardziej znanych należą Mapple Leaf Rag oraz The Entertainer, do dzisiaj chętnie uczone, wykonywane oraz włączane w ścieżki dźwiękowe filmów i programów telewizyjnych. I pomimo ponad stu lat na karku, nie zestarzały się ani trochę!

1979

https://open.spotify.com/track/7pW8WxYAwg2sYWFEf3zfRJ

Pod koniec lat 70., u schyłku epoki disco, doszło do prawdziwie elektryzującego duetu. Królowa Disco, Donna Summer, razem z ikoną Broadwayu, Barbrą Streisand, wydały singiel No More Tears (Enough is Enough), który poszybował na pierwsze miejsce listy Billboard Hot 100. Utwór fenomenalnie łączy charakterystyczną dla Streisand teatralność z żywiołowością twórczości Summer. Mając do dyspozycji tak potężne głosy, Giorgio Moroder, producent utworu, stworzył kolejne arcydzieło disco, które porywa swoją energią do dziś – zremiksowana wersja piosenki w 2017 roku uplasowała się na trzecim miejscu listy Billboard Dance Club Songs.

1991

24 listopada 1991 światem wstrząsnęła wiadomość o śmierci jednego z najważniejszych artystów w historii muzyki rozrywkowej. Tego dnia odszedł Freddie Mercury, wokalista zespołu Queen, obdarzony niepowtarzalnym, aż czterooktawowym głosem, wyjątkową charyzmą sceniczną oraz talentem do tworzenia jedynych w swoim rodzaju, ponadczasowych utworów. To właśnie jemu zawdzięczamy powstanie Bohemian Rhapsody, We Are the Champions, Somebody to Love, Don’t Stop Me Now i wielu innych. Freddie Mercury nie ograniczał się do muzyki rockowej, pisał również utwory popowe, rockabilly a nawet disco.
Do wyjątkowych osiągnięć artysty należy płyta Barcelona, zarejestrowana z katalońską śpiewaczką operową Montserrat Caballé. Również solowa działalność przyniosła wiele sukcesów – do niezapomnianych singli należy chociażby Living on My Own, czy Love Kills, napisane wspólnie z Giorgio Moroderem na potrzeby filmu Metropolis.
Freddie Mercury zmarł po wieloletniej walce z AIDS. Chociaż muzyk zmagał się z chorobą już od lat 80., oświadczenie dla mediów wydał niecałe 24 godziny przed śmiercią. Jego historia uświadomiła miliony osób, jak realnym i poważnym zagrożeniem jest AIDS i zwiększyła wiedzę na temat choroby oraz wywołującego ją wirusa HIV.

https://www.youtube.com/watch?v=t99KH0TR-J4

Popularne