24 kwietnia w muzyce. Kalendarium All About Music

Dziś dowiecie się, że obchodzimy właśnie święto jednego z zespołów, a także przeczytacie o ciekawym głosowaniu na… znaczek pocztowy. Poza tym to właśnie 24 kwietnia ukazał się bardzo ważny dla polskiej muzyki długogrający album.

1995

Zaczniemy tym razem od polskiego akcentu w muzyce. Ponad 20 lat temu ukazał się czwarty album zespołu Varius Manx. Nie byłoby w nim nic szczególnego gdyby nie fakt ogromnego powodzenia sprzedaży. W dniu premiery krążek nabyło ponad 120 tys. osób. Jednocześnie album od razu otrzymał status złotej płyty. Jednakże krążek był ostatnim, który zespół nagrał w towarzystwie Anity Lipnickiej. Na albumie znalazło się 13 utworów, z czego duża część trafiła na ścieżkę dźwiękową filmu Młode Wilki. Finalnie płyta osiągnęła status platynowej płyty.

 

 

 

 

1992 
Tego dnia podsumowana została pewna zabawa dotycząca wyboru znaczka pocztowego. Niby nic szczególnego, ale Amerykanie mieli zadecydować czy znajdzie się na nim Elvis Presley, czy…. Elvis Presley. Pierwsza wersja przedstawiała króla rock’n’rolla jako młodego i przystojnego. Na drugiej Elvis był już dojrzałym i trochę grubszym mężczyzną. Do redakcji spłynęło ponad milion opinii na ten temat. Jaki okazał się finał głosowania? Właściwie oczywisty. Aż 75% Amerykanów wskazało, że na znaczku ma pojawić się piękny i młody Elvis. Znaczki pocztowe zostały wydane w 58 urodziny Elvisa, czyli w styczniu kolejnego roku.

 

[su_row][su_column size=”1/2″]

[/su_column][su_column size=”1/2″]

[/su_column][/su_row]
1989
Tego zapewne nie pamięta większość z nas, ale w Stanach Zjednoczonych, w szczególności w stanie Massachusetts, właśnie obchodzą dzień pewnego boysbandu. Mowa o grupie New Kids On The Block. Dokładnie 29 lat temu gubernator stanu ogłosił 24 kwietnia dniem właśnie tej grupy. Zespół w latach ’80 podbił amerykańskie listy przebojów. Zespół sprzedał ponad 80 milionów kopii swoich albumów na całym świecie, a także zostali nominowani np. do nagrody Grammy w kategorii Best Music Video za klip do Hangin’ Tough. Zespół zawiesił swoją działalność w 1994 roku, jednak 10 lat temu powrócili na muzyczne sceny wraz z kolejnymi kompozycjami.