23 października w muzyce. Kalendarium All About Music

-

Dziś przygotowaliśmy dla Was iście brytyjskie wydanie Kalendarium. Wspominamy w nim trzy utwory gwiazd pochodzących z Wysp. Za jednym stoi legenda R&B, za drugim jedna z najlepiej sprzedających się artystek na świecie, a za ostatnim rockowa grupa, która zagrała na ostatnim Open’erze.

2006

Podobny obraz

Dokładnie dwanaście lat temu Amy Winehouse podzieliła się ze światem singlem, który przeszedł do historii muzyki. Piosenka Rehab była pierwszym singlem promującym jej drugi i zarazem ostatni album studyjny zatytułowany Back to Black. Słowa do utworu zostały w całości napisane przez Amy, a za produkcję odpowiedzialny jest Mark Ronson.

Rehab dotarło na 7. miejsce UK Singles Chart oraz na 9. pozycję amerykańskiego Billboardu, co czyni go jedynym kawałkiem w karierze Brytyjki, który znalazł się w najlepszej dziesiątce Hot 100.

Singiel został nagrodzony trzema statuetkami Grammy w kategoriach Record of the Year, Song of the Year oraz Best Female Pop Vocal Performance.

2015

Znalezione obrazy dla zapytania Adele

Kilka lat później inna piosenkarka z Wielkiej Brytanii podbiła świat. Chodzi o Adele i singiel Hello z albumu 25.

Utwór napisany został przez artystkę i Grega Kurstina, który go również wyprodukował, a wcześniej współpracował z takimi gwiazdami jak Sia czy Kelly Clarkson.

Hello zostało numerem jeden praktycznie na całym świecie, w tym oczywiście w Wielkiej Brytanii, gdzie zadebiutowało z najlepszym wynikiem sprzedażowym od trzech lat.
Podobnie jak wcześniej opisywane Rehab, utwór Adele również zdobył trzy nagrody Grammy, a także został singlem roku na gali Brit Awards.

2005

Znalezione obrazy dla zapytania Arctic Monkeys 2018

Co prawda premiera tego utworu odbyła się kilka dni wcześniej, ale żeby dopełnić singlowe wydanie Kalendarium, zamiast rocznicy wydania, będziemy świętować jego sukces na brytyjskiej liście przebojów.

Dokładnie trzynaście lat temu Arctic Monkeys po raz pierwszy podbiło listę w swoim kraju. Udało im się to dzięki kawałkowi I Bet You Look Good on the Dancefloor z debiutanckiego krążka Małp.

Singiel napisany przez Alexa Turnera szybko okazał się być wspaniałym początkiem ich kariery. Do dziś pozostaje jako jeden z najpopularniejszych w dorobku grupy. W 2012 roku zagrali go nawet na ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie, a magazyn NME umieścił I Bet You Look Good on the Dancefloor na 7. miejscu listy 500 utworów wszech czasów.

Popularne