Kalendarium All About Music

22 stycznia w muzyce. Kalendarium All About Music

Poniedziałek rozpoczynamy od trzech wspomnień ze świata muzyki. Na początku napiszemy o największym sukcesie Robbiego Williamsa na amerykańskiej liście przebojów. Później o ważnym wyznaniu Davida Bowiego, a na sam koniec o urodzinach byłego członka zespołu Guns N’ Roses.

2000

nullUtwór Angels Robbiego Williamsa znalazł się na 53. miejscu notowania Billboard Hot 100, czyli listy najpopularniejszych utworów w Stanach Zjednoczonych. Mimo tego, że Angels jest najbardziej rozpoznawalną piosenką z całego dorobku artysty, to miejsce w drugiej pięćdziesiątce jest największym sukcesem, zarówno dla tego utworu, jak i w całej karierze Robbiego. Dla porównania – Angels w Wielkiej Brytanii najwyżej znalazło się na 4. pozycji.

 

Jako ciekawostkę dodam, że podczas tego notowania na pierwszy miejscu znajdował się utwór What A Girl Wants Christiny Aguilery.

Jeszcze jednym singlem Williamsa, który pojawił się na liście Hot 100, było Millennium w 1999 roku. Zajęło wtedy 72. miejsce.

1972

nullCzterdzieści sześć lat temu David Bowie w wywiadzie dla Melody Maker ogłosił światu, że jest gejem. Od tamtego momentu media bardzo lubiły wypytywać muzyka o jego orientację. W 1976 roku w wywiadzie dla Playboya powiedział:

To prawda – jestem biseksualny. Ale nie mogę zaprzeczyć, że użyłem tego faktu bardzo dobrze. Myślę, że to najlepsza rzecz, jaka kiedykolwiek mnie spotkała.

Jednak siedem lat później w wywiadzie dla magazynu Rolling Stone, Bowie oznajmił, że ujawnienie jego orientacji było największym błędem.
Po latach milczenia, w 2002 roku, David zapytany, czy nadal podtrzymuje swoją ostatnią wypowiedź, odpowiedział, że chciał być znany jako artysta, a nie być kojarzonym przez jego orientację seksualną.

Nie myślę, że był to błąd w Europie, ale było to o wiele trudniejsze w Ameryce. Nie miałem problemu z tym, by ludzie wiedzieli, że by byłem biseksualny. Nie miałem za to żadnych skłonności by odnosić się tym z transparentami ani być przedstawicielem jakiejkolwiek grupy ludzi.
Wiedziałem kim chciałem być, tekściarzem i artystą, i czułem, że to [biseksualizm] stało się moim nagłówkiem na długo. Ameryka jest bardzo purytańskim miejscem.

1965

nullSwoje 53 urodziny obchodzi dziś Steven Adler, były perkusista i współautor wielu tekstów Guns N’Roses. Do zespołu dołączył w 1985 roku, czyli w roku założenia grupy. W 1986 wydali pierwszą EPkę, natomiast rok później ukazał się ich debiut studyjny zatytułowany Appetite for Destruction. Album, na którym usłyszeć możemy takie klasyki jak Welcome to the Jungle czy Sweet Child O’ Mine, okazał się być wielkim sukcesem. Płyta w Stanach uzyskała miano najlepiej sprzedającego się debiutanckiego krążka w historii oraz jest jedną z najczęściej kupowanych płyt muzycznych w historii.

Adler członkiem GN’R był do roku 1990. Z zespołu został wyrzucony ze względu na jego problemy z uzależnieniem od narkotyków. Od tego czasu perkusista był związany z paroma zespołami, jednak z żadnym z nich nie odniósł już tak dużego sukcesu.

W 2012 roku został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame jako członek Guns N’ Roses. Dwa lata temu, pierwszy raz od 1990 roku, Steven pojawił się gościnnie na scenie podczas kilku koncertów rockowej grupy.

Tags
Show More


Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *