22 listopada w muzyce. Kalendarium All About Music

-

Muzyczne Kalendarium zaczynamy dziś od urodzin „Białego Albumu” autorstwa Beatlesów. Później piszemy o najlepiej sprzedającym się krążku w 1980 roku, a sam koniec poświęcony jest teledyskowi U2. 

1968

Dziś swoje urodziny obchodzi dziewiąty krążek studyjny Beatlesów. Płytę zatytułowano The Beatles, ale ze względu na okładkę, często nazywana jest jako The White Album.

Na albumie znalazło się aż 30 utworów, w tym takie perełki jak Ob-La-Di, Ob-La-Da; Blackbird czy While My Guitar Gently Weeps, w którym możemy usłyszeć grającego na gitarze Erica Claptona.
Większość kawałków została napisana przez duet Lennon-McCartney podczas pobytu zespołu w Indiach. Brytyjczycy przenieśli się następnie na Abbey Road, by tam nagrać cały materiał. 
Krążek okazał się być oczywiście wielkim komercyjnym sukcesem. Aktualnie w samych Stanach Zjednoczonych pokryty jest 19-krotną platyną. 

Za białą okładką albumu stoją Richard Hamilton i McCartney. Białe winyle zostały nawet ponumerowane. Kopia numer jeden należała do Ringo Starra, perkusisty zespołu, i w 2015 roku sprzedana została za 790 tys. dolarów.

https://www.youtube.com/watch?v=VJDJs9dumZI

1980

Znalezione obrazy dla zapytania Super Trouper

Trzydzieści osiem lat temu szwedzka grupa ABBA świętowała swój szósty raz na szczycie zestawienia UK Albums. A to za sprawą ich siódmego studyjnego krążka zatytułowanego Super Trouper.

Płytę po premierze promowały single The Winner Takes It All oraz tytułowe Super Trouper, które stały się międzynarodowymi hitami. Sam krążek w wielu państwach pokrył się platyną, w tym w Wielkiej Brytanii, w której okazał się być najlepiej sprzedającym się albumem w 1980 roku.

https://www.youtube.com/watch?v=BshxCIjNEjY

2004

Znalezione obrazy dla zapytania u2 2004 new york

U2 kilkanaście lat temu nagrało teledysk do singla All Because of You z wydanej w 2004 roku płyty How to Dismantle an Atomic Bomb.
Muzycy zdecydowali się na trochę nietypowy klip, który na pewno uszczęśliwił wielu fanów grupy mieszkających w Nowym Jorku.

Wyobraźcie sobie, że właśnie odbywacie swoją codzienną podróż do szkoły lub pracy, aż tu nagle na jednej z ulic na dachu ciężarówki pojawia się Bono z całym zespołem! Tak właśnie dla niektórych Nowojorczyków zaczął się poniedziałkowy poranek 22 listopada. Ciężko sobie wyobrazić lepsze rozpoczęcie tygodnia! Szczególnie, że tego samego dnia grupa dała koncert pod Mostem Brooklińskim.

https://www.youtube.com/watch?v=iJidOOmAl8c

Popularne