22 grudnia w muzyce. Kalendarium All About Music

Za nami przesilenie zimowe, czyli najkrótszy dzień w roku – ale też najdłuższa noc! Zostały dwa dni do Wigilii, więc mam nadzieję, że wszyscy wyspani i gotowi na lepienie pierogów oraz gotowanie barszczu, na rozgrzewkę natomiast muzyczne wydarzenia sprzed lat!

2001

Tego dnia, w wieku zaledwie 44 lat, niespodziewanie odszedł Grzegorz Ciechowski, wybitny przedstawiciel polskiego rocka, muzyk, kompozytor, autor tekstów i poeta. Karierę rozpoczął w zespole Republika, debiutującym w toruńskim klubie studenckim „Od Nowa” w 1980 roku. Poza działalnością w zespole, funkcjonującym z przerwami do 2002 roku, rozwinął pełną sukcesów karierę solową. Pod pseudonimem Obywatel G.C. wydał sześć płyt na przestrzeni ośmiu lat, poza tym odpowiadał za ścieżkę dźwiękową do filmu Wiedźmin (nagrodzoną Orłem). Nie bał się również muzycznych eksperymentów – płyta ojDADAna łączyła tradycyjną muzykę ludową z nowoczesnym rockiem i elektroniką, wywołując liczne kontrowersję wśród etnografów, ale odnosząc też olbrzymi sukces komercyjny.
Grzegorz Ciechowski został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, jednak największym wyróżnieniem jest to, że jego muzyka wciąż żyje i nie traci na swojej aktualności – a to najlepiej świadczy o wybitności jej twórcy.

2000

Madonna and her former husband Guy Ritchie, in 2008
Źródło: Daily Telegraph

Osiemnaście lat temu Królowa Popu, Madonna, po raz drugi stanęła na ślubnym kobiercu, biorąc sobie za męża młodego, dobrze rokującego, brytyjskiego reżysera – Guya Ritchiego. Para zdecydowała się na dość skromny, jak na tę ligę rzecz jasna, ślub w szkockim zamku, z dala od błysku fleszy. Pan młody przywdział tradycyjny kilt, panna młoda zaś zdecydowała się na efektowną suknię od Stelli McCartney. 
Chociaż para odnowiła przysięgę cztery lata później i doczekała się dziecka, małżeństwo nie przetrwało – Madonna i Guy Ritchie rozwiedli się pod koniec 2008 roku.

1984

W związkach Madonna szczęścia może nie miała, ale w kreowaniu hitów przez dekady nie miała sobie równych. Tego dnia jej niekwestionowany przebój Like a Virgin dotarł na szczyt Billboard Hot 100 i utrzymał swoją lokatę aż przez sześć tygodni, top 40 zaś opuszczając dopiero po trzech miesiącach. To były czasy!

1949

To był podwójnie szczęśliwy dzień dla muzyki, ponieważ tego 69 lat temu urodzili się Robin i Maurice Gibb, którzy potem, razem ze starszym bratem Barrym, tworzyć mieli zespół Bee Gees. 220 milionów sprzedanych płyt i przynależność do licznych, prestiżowych stowarzyszeń (w tym Rock And Roll Hall of Fame!) świadczą o atomowej sile współpracy braci Gibb. Niestety, bliźniacy zmarli zdecydowanie za wcześnie – Maurice odszedł w 2003 roku, Robina natomiast pożegnaliśmy w maju 2012.