Dział News 21 kwietnia w muzyce. Kalendarium All About Music

21 kwietnia w muzyce. Kalendarium All About Music

Znalezione obrazy dla zapytania iggy pop

21 kwietnia imieniny obchodzą Aleksandra, Bartosz, Feliks i Konrad. Dwanaście lat temu premierę miał film Wszyscy jesteśmy Chrystusami Marka Koterskiego, a dziewięć lat temu otworzono Światową Bibliotekę Cyfrową. A co w muzyce?

1947

Znalezione obrazy dla zapytania iggy pop71 lat temu urodził się słynny Iggy Pop. Do historii muzyki przeszedł jako jeden z najważniejszych pionierów punk rocka i nowej fali. Nazywany często ojcem chrzestnym punka (Godfather of punk). Na swoim koncie ma wiele albumów. Pierwszy wydał w 1969 roku razem z grupą The Stooges, z którym nagrywa praktycznie do dziś. Zespół jednak znany jest z dużych przerw działalności (działalność prowadził w latach 1967-1971, 1972-1974, 2003-2016). Solowo tworzy od 1977 roku i łącznie wydał do tej pory siedemnaście studyjnych albumów. Ostatni z nich, Post Pop Depression, ukazał się dwa lata temu.

Oprócz muzyki często udzielał się w filmie, telewizji i radiu. Zagrał w takich filmach jak Sid and Nancy, The Rugrats Movie, Snow Day czy Coffee and Cigarettes. Wziął udział także w telewizyjnej serii Tales from the Crypt.

2003

Znalezione obrazy dla zapytania nina simoneRówno 15 lat temu zmarła Nina Simone, jedna z najsłynniejszych wokalistek ubiegłego wieku, specjalizująca się w jazzie, bluesie, muzyce gospel, pop czy R&B. Pierwszy album zatytułowany Little Girl Blue wydała w 1958 roku, nawiązując współpracę z Bethlehem Records. W kolejnych latach zmieniała wytwórnie na Colpix Records, Phillips Records czy  RCA Records. Mimo tego prawie rok rocznie ukazywały się kolejne albumy wokalistki. Do najsłynniejszych utworów jakie wykonywała zaliczyć należy Mood Indigo, Summertime, I Put a Spell on You,  Suzanne, To Love Somebody czy Feeling Good.

Pod koniec lat 80. u Simone wykryto chorobę afektywną dwubiegunową. Pod koniec życia osiadła we Francji. W jej pogrzebie wzięło wiele znanych osobistości: Miriam Makeba czy Patti LaBelle, a prochy rozsypano w kilku krajach afrykańskich.

2006

Znalezione obrazy dla zapytania gnarls barkleyPrzenosimy się do Wielkiej Brytanii i do tamtejszych list przebojów. W tamtym okresie numerem jeden była piosenka Crazy zespołu Gnarls Barkley. Łącznie spędziła dziewięć tygodni na szczycie listy UK Singles Chart.

Gnarls Barkley to projekt CeeLo Greena i Dangera Mouse’a.  Na swoim koncie mają dwie płyty, a wspomniany wyżej utwór pochodzi z pierwszej, St. Elsewhere. W Wielkiej Brytanii okazał się najlepszym sprzedażowo singlem w 2006 roku a na całym świecie zdobył dużą popularność. Piosenka na koncie ma jedną statuetkę Grammy za Best Urban/Alternative Performance oraz nominację w kategorii Record Of The Year.

Łukasz Jaćkiewicz
Fan muzyki alternatywnej, dobrego bitu i niespotykanej wrażliwości. Szukający nowych wrażeń, alternatywnych perełek i ludzi z pasją. Najbliższe są mu klimaty R&B, ale jest otwarty na wiele innych, ciekawych gatunków.

Popularne