Kalendarium All About Music 20 grudnia w muzyce. Kalendarium All About Music

20 grudnia w muzyce. Kalendarium All About Music

Dziś w Kalendarium dowiecie się, który artysta jako pierwszy otrzymał w Polsce złotą płytę. Następnie czeka na Was krótkie wspomnienie wspaniałego producenta muzycznego oraz sylwetka rapera z Wielkiej Brytanii, który świętuje dziś 28. urodziny.

1968

Znalezione obrazy dla zapytania czesław niemen

20 grudnia 1968 roku Czesław Niemen został pierwszym polskim artystą, którego album osiągnął status złotej płyty. Próg ponad 150 tysięcy sprzedanych egzemplarzy udało mu się przebić krążkiem zatytułowanym Dziwny jest ten świat.

Historia przyznawania takich certyfikatów w przemyśle muzycznym sięga 1942 roku. Wtedy pierwsza złota płyta powędrowała do Glenna Millera za sprzedaż ponad miliona kopii utworu Chattanooga Choo Choo. Autorem pierwszego nagrodzonego albumu był Harry Belafonte w 1957 roku. Rok później RIAA w Stanach utworzyła pierwszy formalny system certyfikowania sprzedaży.

W Polsce od 1995 roku złote płyty przyznaje Związek Producentów Audio-Video (ZPAV). Aby album polskiego artysty osiągnął status złotego, musi on sprzedać ponad 15 tys. egzemplarzy. Platynowy album otrzyma po osiągnięciu progu 30 tys.; a diamentowy po sprzedaniu ponad 150 tys. kopii.

1990

Znalezione obrazy dla zapytania bugzy malone

Dziś 28. urodziny obchodzi Aaron Davis, który Bugzy Malone, aktualnie jeden z najpopularniejszych grime’owych raperów oraz pierwszy z Manchesteru, który osiągnął tak duży komercyjny sukces.

Zajawiony serią Risky Roadz, w której ukazywały się wywiady z największymi graczami brytyjskiej sceny, Bugzy w wieku 18 lat wydał swój pierwszy mixtape. Praktycznie co roku, z małą przerwą w 2013, udawało mu się wydawać po jednym, dzięki którym powoli zdobywał popularność i uznanie wśród innych raperów.

W końcu w 2015 roku ukazała się jego pierwsza EPka Walk with Me, z którą dotarł do najlepszej dziesiątki brytyjskich bestsellerów. Później było już tylko lepiej – kolejne EPki rapera dotarły na 6. i 4. pozycję. W końcu w sierpniu tego roku Malone podzielił się ze światem pierwszym studyjnym longplayem.  
B. Inspired dotarło na 5. miejsce UK Albums i przez wielu stawiane jest obok krążków Gang Signs & Prayer Stormzy’ego oraz Konnichiwa Skepty, jako album, który odegrał olbrzymią rolę w odrodzeniu, które w ostatnich latach przeżywa grime.

2013

Znalezione obrazy dla zapytania David Richards

Kilka lat temu zmarł David Richards, znakomity producent muzyczny. Pracował w Mountain Studios, wytwórni należącej do zespołu Queen. Dlatego wśród jego bogatej dyskografii znajdziemy między innymi A Kind of Magic (1986), The Miracle (1989) czy Made In Heaven (1995), ostatni album studyjny grupy, nad którym prace rozpoczęły się jeszcze przed śmiercią Freddiego Mercury’ego.
Poza Queen Richards wyprodukował kilka krążków Davida Bowiego lub Blah Blah Blah autorstwa Iggy’ego Popa.

Popularne