2 sierpnia w muzyce. Kalendarium All About Music

Teoretycznie połowa wakacji za nami, bo w przeciwieństwie do swoich młodszych kolegów studenci jeszcze we wrześniu mogą się cieszyć wolnością od najróżniejszych zajęć i bardzo wymagających kolokwiów. Tymczasem kiedy słonko nadal raczy przypiekać nasze nieco rozleniwione ciała, pora na kolejne wydarzenia z muzycznego kalendarza.

1972

Znalezione obrazy dla zapytania justyna steczkowska 2017Swoje urodziny obchodzi dziś jedna z najwybitniejszych polskich wokalistek XX i XXI wieku, czyli Justyna Steczkowska. Muzyczne początki tej wokalistki sięgają roku 1994, kiedy to wystąpiła w pierwszym polskim talent show, czyli „Szansie na Sukces”. Pomimo, że w swoim pierwszym występie w odcinku z Trubadurami nie udało się jej dostać nawet wyróżnienia, to wystąpiła finale, gdzie brawurowo wykonoła utwór Boskie Buenos z repertuaru grupy Maanam wygrywając cały program. Przez następne lata Justyna Steczkowska konsekwentnie pielęgnowała swój nieco ekscentryczny wizerunek współczesnej czarownicy oraz tworząc równie czarującą muzykę. Do najbardziej niezapomnianych krążków z pewnością można zaliczyć Anima, XV, Alkimja, Dzień i Noc i oczywiście Dziewczyna Szamana z którego pochodzą takie utwory jak Oko Za Oko, Słowo Za Słowo, Grawitacja, czy tytułowa Dziewczyna. Aktualnie Justyna Steczkowska jest związana z „Koncertami Muzyki Filmowej”, które można zobaczyć w całej Polsce.

1962

Znalezione obrazy dla zapytania aretha franklin 1960Jako zaledwie dwudziestolatka, Aretha Franklin zaliczyła swój telewizyjny debiut w kultowym dla amerykanów programie „American Bandstand”. Występ tej już dziś legendarnej wokalistki, miał związek z nadchodzącą premierą jej czwartego (!) albumu studyjnego pod tytułem The Tender, the Moving, the Swinging Aretha Franklin. To właśnie z tegoż wydawnictwa pochodziły dwa utwory, które Franklin miała zaśpiewać, a były to Don’t Cry Baby oraz Try A Little Tenderness. Krążek, promowany za sprawą tego telewizyjnego show, był pierwszym w dorobku Arethy, którego sprzedaż była na tyle znacząca, że pozwoliła mu się znaleźć na liście albumów pop magazynu Billboard, wspinając się na dość skromne 69 miejsce tego zestawienia. Program „American Bandstand” był emitowany w latach 1952-1989 i doczekał się aż 3000 odcinków, zaś sama Aretha Franklin wystąpiła w nim jeszcze w 1976 oraz 1978.

1962

Znalezione obrazy dla zapytania bob dylan 1962Tego samego dnia, gdy Aretha Franklin stresowała się przed swoim telewizyjnym występem, niejaki Robert Allen Zimmerman, opuszczając budynek sądu przy ulicy 111 Centre Street na Manhattanie, oficjalnie stał się Bobem Dylanem. Może to być dla niektórych zaskoczenie, ale „Bob Dylan” było tylko i wyłącznie jego pseudonimem, zanim je zalegalizował. By jeszcze tego było mało, Dylan przed zyskaniem wielkiej sławy w następnych latach, występował również pod innymi imionami jak Elston Gunn, Robert Allyn, czy Bob Dillon. Jak przyznał później sam wokalista, „Bob Dylan” po prostu do niego przylgnęło, bez zbędnego myślenia nad jego istotą i tak już zostało po dziś dzień. Przed ostateczną zmianą imienia, Dylan wydał w marcu tego samego roku swój debiutancki krążek pod tytułem Bob Dylan, co również mogło mieć wpływ na jego decyzję.