Kalendarium All About Music 19 listopada w muzyce. Kalendarium All About Music

19 listopada w muzyce. Kalendarium All About Music

Niewiele istnieje miejsc, w których możemy autentycznie pobyć sami ze sobą oraz kontemplować troski poniedziałkowego poranka. Do tej ekskluzywnej grupy należą bez wątpienia toalety, których święto, ustanowione przez ONZ, dzisiaj obchodzimy – w wielu krajach dostęp do tak podstawowych udogodnień jest wciąż ograniczony. W międzyczasie możecie puścić esemeska z życzeniami dla Elżbiety i Seweryna, a później, rzecz jasna, zobaczyć, co ciekawego wydarzyło się w muzyce 19 listopada!

1982

Okładka

Prawie czterdzieści lat temu premierą miał ostatni, studyjny album legendarnej grupy Led Zeppelin, Coda. Płyta, wydana dwa lata po rozpadzie zespołu, składa się z odrzuconego materiału, zarejestrowanego podczas dwunastu lat funkcjonowania grupy. Krążek, opublikowany w związku ze zobowiązaniami wynikającymi z kontraktu z wytwórnią, zebrał umiarkowanie pozytywne recenzje. Przez krytyków uznany został za najsłabsze wydawnictwo zespołu (nie bez powodu materiał ten wcześniej odrzucono), ale Coda pozostaje płytą ważną, zamykającą twórczość jednej z najważniejszych kapel w historii muzyki rockowej.

2002

Niechlubne wydarzenie, które miało miejsce w 2002 roku w berlińskim hotelu Adlon, przeszło już do historii. Przebywający w pokoju na czwartym piętrze Michael Jackson, zachęcony przez zebranych pod budynkiem fanów, wyszedł na balkon pozdrowić ich, nikt jednak nie spodziewał się tego, co nastąpiło później. Muzyk wystawił przez barierkę swojego 9-miesięcznego syna, Prince’a Michaela II, trzymając go tylko jedną ręką, a drugą przytrzymując zakrywający twarz dziecka kocyk.
Sprawa przez lata rozgrzewała światowe media, a liczne organizacje broniące praw dziecka domagały się wytoczenia piosenkarzowi procesu, w związku z narażeniem życia malucha. Po długim czasie szum medialny ucichł, sam piosenkarz wielokrotnie przepraszał w mediach za swoje nieodpowiedzialne zachowanie, ale pseudonim „Blanket” (Kocyk) przylgnął do najmłodszego z potomków Króla Popu na całe życie.

2002

W tym samym roku Eminem po raz pierwszy trafił na pierwsze miejsce listy Billboard Hot 100 utworem Lose Yourself, pochodzącym z filmu 8 Mila. To był zaledwie początek sukcesów – piosenka została nie tylko powszechnie doceniona przez krytyków, ale została również nagrodzona Oscarem, dwiema statuetkami Grammy, oraz wliczona w poczet listy 500 Najlepszych Utworów Wszechczasów magazynu Rolling Stone.

Popularne