19 grudnia w muzyce. Kalendarium All About Music

Do Świąt coraz bliżej, na świecie obchodzimy dzisiaj Dzień Wiecznie Zielonych Roślin. Do takich roślin należy między innymi jodła, którą część z Was pewnie w domu posiada, już przystrojoną lub jeszcze oczekującą na przystrojenie. Żeby oderwać Was od świątecznego szaleństwa, przychodzimy z kolejną porcją muzycznych ciekawostek.

1951

W Lublinie na świat przyszedł Zbigniew Hołdys – polski wokalista, muzyk, kompozytor i instrumentalista. Dodatkowo poeta, dziennikarz, grafik oraz scenarzysta filmowy – po prostu, człowiek wielu talentów. Współzałożyciel oraz w latach 1977-1991 lider, kompozytor i gitarzysta zespołu Perfect. W kwietniu 2013 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Znalezione obrazy dla zapytania zbigniew hołdys

1958

W Wigan, w Wielkiej Brytanii urodził się Limahl – piosenkarz pop, członek grupy Kajagoogoo. W 1983 Limahl rozpoczął karierę solową, a jego pierwszy utwór Only for Love trafił na dwudzieste miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii. Rok później odniósł sukces przebojami Too Much Trouble i Never Ending Story – muzycznym motywem przewodnim baśniowego filmu fantasy Wolfganga Petersena Niekończąca się opowieść i to właśnie ten utwór przyniósł mu światową sławę.

1970

Na listę Billboard Hot 100 trafia Your Song, utwór Eltona Johna, który był pierwszym kawałkiem który odniósł tak duży sukces w Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe, pomimo tego, że utwór został skomponowany i napisany przez Eltona, jego pierwsza wersja została nagrana przez Three Dog Night – zespół, którego Elton był supportem w tamtym czasie i zgodził się na nagranie przez grupę tej piosenki. 40 lat później swoją wersję utworu nagrała Ellie Goulding. Wersja artystki została wykorzystana w świątecznej reklamie brytyjskiej sieci domów towarowych John Lewis.

1987

Na listach przebojów wśród najlepszych albumów królował od 6 tygodni soundtrack do filmu Dirty Dancing, drugie miejsce zajmował wcześniejszy triumfator, album Bad Michaela Jacksona, a podium zamykał album Faith George’a Michaela.

2016

Official Charts Company, tworząca między innymi takie zestawienia jak UK Albums Chart czy UK Singles Chart ogłosiła zmianę metody zliczania wyników do listy Top 40, aby odzwierciedlić coraz większą popularność serwisów streamingowych.