Kalendarium All About Music 17 stycznia w muzyce. Kalendarium All About Music

17 stycznia w muzyce. Kalendarium All About Music

Dzisiejsze Kalendarium rozpoczynamy od wspomnienia wybitnego polskiego muzyka, który zmarł 14 lat temu. Później dowiecie się, kto tego dnia w latach 90. mógł celebrować wstąpienie do Rock and Roll Hall of Fame. Oprócz tego, urodziny obchodzi dziś były gitarzysta The Rolling Stones.

2004

null17 stycznia 2004 roku zmarł w Warszawie Czesław Niemen, jeden z najwybitniejszych polskich artystów.

Niemen karierę muzyczną rozpoczął w 1962 roku. Wtedy poznał dziennikarza Franciszka Walickiego, który zaczął go promować i organizować koncerty. Muzyk w tym samym roku wyruszył także w trasę z zespołem Niebiesko-Czarni. Był jego członkiem 3 lata.
Przez całe swoje życie związany był z kilkoma grupami muzycznymi.

Artysta ma na koncie mnóstwo pięknych utworów. Należą do nich między innymi Dziwny jest ten świat, Sen o Warszawie, Jednego serca, Płonie stodoła czy Wspomnienie.

Zgodnie z wolą artysty, jego zwłoki zostały skremowane. Urna z prochami została złożona w katakumbach na Starych Powązkach w Warszawie. Na pogrzebie żegnało go około 3 tysięcy ludzi.

 1990 i 1996

nullKilkanaście lat wstecz, w latach 90. tego dnia odbyły się dwie gale Rock and Roll Hall of Fame.

Jedna w roku 1990. Wtedy wprowadzeni do hall of fame został między innymi zespół The Who oraz amerykański muzyk jazzowy, Louis Armstrong, który nominowany był w kategorii „Pionierzy”, a więc został uhonorowany za stworzenie podstaw do rozwoju jazzu.

Inną galą, która odbyła się 17 stycznia była ta w 1996 roku. Wtedy do grona uhonorowanych dołączyli między innymi David Bowie oraz Pink Floyd.

Rock and Roll Hall of Fame to muzeum znajdujące się w Stanach Zjednoczonych. Oprócz ekspozycji ukazujących historię rocka, ważną częścią instytucji jest honorowanie artystów oraz innych osób, które wniosły wkład w rozwój danego gatunku muzyki. Pierwsza gala odbyła się w 1986 roku.

1949

null69 lat temu w Anglii urodził się genialny gitarzysta, były członek zespołu The Rolling Stones, Mick Taylor. Swoją przygodę z gitarą rozpoczął w wieku 9 lat. Wtedy gry uczył go młodszy brat jego mamy.

Mając zaledwie 20 lat dołączył do zespołu The Rolling Stones. Muzyk spędził w nim 5 lat i pracował przy pięciu płytach, w tym takich klasykach jak Let It Bleed, Sticky Fingers lub Exile on Main St..

Powodem jego odejścia były między innymi częste kłótnie z członkami zespołu oraz brak uwzględnienia jego nazwiska przy kilku piosenkach, które stworzył wraz z ekipą Micka Jaggera. Do Stonesów wrócił w 2012 roku w ramach trasy z okazji pięćdziesięciolecia powstania zespołu.

Po odejściu z zespołu Mick współpracował z kilkoma artystami, w tym z nagrodzonym Nagrodą Nobla Bobem Dylanem oraz wydał dwa solowe albumy studyjne. Pierwszy nosił tytuł Mick Taylor, a drugi A Stone’s Throw.

Taylor w 2011 roku znalazł się na 37. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone.

Popularne