Dział News 17 maja w muzyce. Kalendarium All About Music

17 maja w muzyce. Kalendarium All About Music

Czwartek rozpoczniemy od przypomnienia: znaczącego koncertu w karierze Bob’a Dylan’a, pewnego przeboju Whitney Houston i ‘szczęśliwego’ albumu Daft Punk.

1964

Cofamy się 54 lata wstecz, żeby przyjrzeć się pierwszemu, ważniejszemu koncertowi Bob’a Dylan’a w Wielkiej Brytanii. 17 maja 1964 roku, piosenkarz wystąpił w Royal Festival Hall w Londynie, które było w stanie pomieścić około 2,5 tysiąca widzów. Koncert Dylan’a został wówczas nazwany, jako ‘koncert muzyki folk’ (Folksong Concert). Artysta wykonał aż 18 swoich numerów, z czego jeden z nich, właśnie wtedy został zaśpiewany po raz pierwszy. Mowa tu o Mr. Tambourine Man. Nie tylko sam występ był szczególny, ale też to, co wydarzyło się w trakcie trwania przerwy. Dylan otrzymał wyjątkowy telegram od samego John’a Lennon’a, który pragnął spotkać się z obiecującym artystą. Jednakże do upragnionego spotkania, nigdy nie doszło.

 

1986

Przechodzimy 12 lat do przodu, by świętować kolejny triumf Whitney Houson. Piosenkarka rozpoczęła trzytygodniową okupację pierwszego miejsca na liście US singles chart ze swoim singlem Greatest Love Of All .  Było to już trzeci numer na podium, jeśli chodzi o Stany, a za oceanem był to już 8 wyróżnienie artystki. Piosenkarka przerobiła piosenkę, by zamieścić ją swojej debiutanckiej płycie. Utwór stał się przebojem i w samej Ameryce, i Kanadzie pokrył się złotem, a w Wielkiej Brytanii – srebrem. Greatest Love of All  otrzymało statuetkę American Music Award za Najlepsze Wideo soul/RB.

2013

 Na koniec pojawi się wycinek z historii współczesnej, czyli premiera czwartego albumu duetu Daft Punk, który nosi tytuł Random Access Memories. Krążek powstawał aż 8 lat, ale mając na uwadze efekt końcowy, to zdecydowanie warto było poczekać niemal dekadę, by usłyszeć chociażby przebojowe Get Lucky. To właśnie ten singiel rozsławił najnowszą płytę duetu. Get Lucky stało się międzynarodową sensacją i stało się ono najpopularniejszym utworem w dorobku zespołu. Random Access Memories  został przyjęty niezwykle entuzjastycznie zarówno przez publikę, jak i krytyków, wśród których zdobył tak szerokie uznanie, że figurował wysoko w zestawieniach podsumowujących rok 2013. Album odniósł komercyjny sukces królując na listach sprzedaży w 25 krajach na całym świecie. Również przyniósł on duetowi aż 6 ‘złotych gramofonów’, w tym te najważniejsze, czyli: Album i Nagranie Roku. Kończąc przesłuchajmy energetycznego hitu Daft Punk, by nastroić się na nadchodzący pogodny weekend!

Antonina Tuckahttps://antonina-tucka.tumblr.com/
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Damski odpowiednik Baby ('Baby Driver') - nie rozstaje się ze swoimi słuchawkami. Na co dzień uwielbia kadrować rzeczywistość. Jest AF - Anonimową Filmocholiczką. Wychowana na Dire Straits, Pink Floyd, U2, The Police. Oddana twórczości Cohen'a. Fanka OneRepublic, Mumford&Sons, Alabama Shakes, Imagine Dragons, Passenger, The Lumineers, Emeli Sandé, Alicii Keys, Selah Sue, a nawet Harry'ego Styles'a. Kocha muzykę przez pop, reggae, funk, soul, rock po jazz i muzykę klasyczną.

Popularne