Witamy w kolejnym tygodniu kwietnia! Przed Wami kolejna porcja informacji o tym co działo się właśnie tego dnia w świecie muzyki. Ważną datą okazał się rok 1964, zarówno dla polskiej jak i zagranicznej muzyki. Natomiast prawie 20 lat temu jeden z legendarnych muzyków otrzymał kolejne odznaczenie. 

1964

 W kwestii zagranicznej muzyki mamy do powiedzenia tyle. To właśnie 16 kwietnia w Wielkiej Brytanii ukazał się debiutancki album grupy The Rolling Stones, zatytułowany jakże pomysłowo – po prostu The Rolling Stones. Dlaczego aż tak istotny jest kraj, w którym krążek miał swoją premierę? Gdyż nie była to jedyna wersja płyty. Lekko ponad miesiąc później album ujrzał światło dzienne również w Stanach Zjednocznonych. Jednak nie tylko data była tutaj różnicą. Krążek zatytułowany był  England’s Newest Hit Makers. Zmianom uległa również tracklista. Utwór Not Fade Away został zastąpiony kompozycją I Need You Baby, natomiast tytuły Now I’ve Got a Witness (Like Uncle Phil and Uncle Gene) oraz Tell Me (You’re Coming Back), zostały skrócone do Now I’ve Got a Witness i Tell Me.

1964

Jeśli chodzi o kwestię polskiej muzyki tutaj ważna decyzja została podjęta w sprawie grupy Niebiesko-Czarni. Zespół założony został dwa lata wcześniej w Gdyni i to właśnie w Trójmieście odbył się także ich pierwszy koncert. Bigbitowa grupa bardzo szybko nagrała swój pierwszy album. Po krótkim czasie do zespołu dołączył także sam Czesław Niemen i właśnie tego dnia udało mu się zdać istotny egzamin. Niemen stanął przed Państwową Komisją Weryfikacyjną MKiS. Dzięki temu udało mu się uzyskać pozwolenie na występy z zespołem, niestety jedynie dwuletnie. Jednak Niemen mniej więcej po dwóch latach opuścił grupę, zakładając własny band – Akwarele.

1997

O artyście jakim jest Elton John pisaliśmy już niejednokrotnie. Tym razem, po mniej więcej 20 latach wspominamy order jaki udało mu się otrzymać. Elton John został honorowym członkiem uczelni, do której kiedyś uczęszczał. Mowa o Królewskiej Akademii Muzycznej. Jednocześnie dołączył do grona 250 innych artystów, wśród których znajdują się np. Franciszek Liszta, Feliks Mendelssohn oraz Ryszard Strauss.

Poprzedni artykułCardi B pobiła rekord Taylor Swift
Następny artykułEurowizja 2018. Mołdawia i „My Lucky Day”