Cały grudzień minął nam czytając podsumowania roku 2015 różnych portali, gazet, rozgłośni radiowych czy serwisów streamingowych. Czas na nasze. Oto redakcja All About Music zebrała się i wybrała dla Was piętnaście najważniejszych polskich piosenek roku 2015. Kto wygrał?

15 najważniejszych polskich utworów roku 2015

Każdy z redaktorów All About Music przedstawił 10 – jego/jej zdaniem – najlepszych i najważniejszych utworów mijającego właśnie, 2015 roku. Następnie wszystko to dodaliśmy do siebie, standardowo utwór z miejsca pierwszego otrzymywał 10 punktów, z miejsca drugiego 9 punktów i tak dalej. Poniższe piętnaście utworów powstało na podstawie tej punktacji. Oto nasza Złota Piętnastka.

15. Smolik / Kev Fox – Mind The Bright Lights

Naszą piętnastkę otwiera drugi singiel promujący wspólne wydawnictwo Andrzeja Smolika i Kev Foxa. Nie dziwimy się, że kompozycja została wykorzystana w kampanii promocyjnej charytatywnie wydawanego kalendarza Dżentelmeni. Numer emanuje niesamowitym spokojem, harmonią dźwięku, co czyni go wręcz uniwersalnym dla tych, którzy oczekują od muzyki czegoś więcej. Ciężko nie przejść wobec tego obojętnie.

– Beata Prętnicka

SMOLIK KEV FOX

[pro_ad_display_adzone id=”112511″]

14. Kortez – Od dawna już wiem

kortez

Kortez to niesamowite odkrycie na polskim rynku muzycznym. W naszej piętnastce pojawi się dwukrotnie, a całość otwiera Od dawna już wiem. To jedna z jego najpopularniejszych kompozycji, a jednocześnie jednak z najpiękniejszych. Od dawna już wiem cechuje się nie tylko znakomitą melodią i kojącym głosem Korteza, ale również porażająco dobrym i emocjonalnym tekstem.

– Łukasz Mantiuk

13. Kortez – Zostań

Zostań to druga kompozycja w naszym zestawieniu. To także dowód na to, jak bardzo cenimy dobre numery wraz ze szczerym tekstem. Intymny charakter słów oraz maniera ich zaśpiewania w połączeniu z magnetyzmem linii melodycznej hipnotyzują wręcz odbiorcę.

– Beata Prętnicka

kortez

12. Lilly Hates Roses – Mokotów

Uroczy utwór. Siłą tego duetu jest ich słoneczna muzyka. Tworzą coś autentycznego, naturalnego i w żaden sposób niewymuszonego, a Mokotów jest tego najlepszym przykładem. Niewiele w naszym kraju tak przyjemnego, lekkiego i miłego dla ucha – indie popu i folku. Ich singiel to jedna z najciekawszych kompozycji mijającego roku oraz ciekawa alternatywa dla radiowych hitów. Dobry polski utwór ze smakiem i pomysłem, a bez zbędnych kombinacji.

– Piotr Krajewski

11. Piotr Zioła – Podobny

Jest debiutantem na polskim rynku muzycznym, a jego piosenka Podobny to zapowiedź pierwszego w karierze krążka. Niezwykle charyzmatyczny wokalista z oryginalnym, niebanalnym głosem. Część osób mogła go poznać jako uczestnika II edycji X Factor. Moim zdaniem za sprawą debiutanckiego albumu da się poznać większej liczbie odbiorców. Premiera wydawnictwa wiosną 2016 roku nakładem Warner Music Poland.

– Łukasz Tworzewski

10. Taco Hemingway – Następna Stacja

Nie znasz trasy warszawskiego metra? Spokojnie, Taco wyjaśni Ci wszystko w ciągu czterech minut. W znany już dla siebie uszczypliwy sposób. Na pierwszy rzut oka, utwór nie brzmi wyjątkowo – hip-hopowy beat i rymy. Nic bardziej mylnego. Siła Następnej Stacji tkwi najprawdopodobniej w trafności obserwacji otaczającego świata. Zwykła podróż metrem zyskuje niezwykłe znaczenie i drugie dno. Świetna robota.

– Piotr Krajewski

9. Patrick the Pan feat. Dawid Podsiadło – Niedopowieści

Niedopowieści to piosenka pochodząca z drugiego albumu Patrick the Pan. Gościnnie udział w nagraniu utworu wziął Dawid Podsiadło, a co więcej muzyk zagrał na… puzonie. I tyle wystarczyło żeby zachwycić słuchaczy. Delikatny głos Piotra wprawia w bardzo relaksujący nastrój, który pod koniec utworu pęka jak bańka mydlana. Wszystko to przez partie wokalną Dawida, bowiem to jego wokal przełamuje rutynę i nadaje nowego charakteru piosence. Pod koniec utwór Niedopowieści jest ogromnym ładunkiem energii przypominającym trochę zarzut skierowany w stronę odbiorcy. A ten tekst… można się zachwycić.

– Aleksandra Żeleźnik

Patrick the Pan - ...niczym jak liscmi

8. Natalia Nykiel – Ekrany

Ekrany to trzeci singiel i zarazem najlepszy utwór promujący debiutancką płytę młodej, pięknej i utalentowanej Natalii Nykiel. Utwór pochodzi z reedycji albumu, która została wydana w tym roku wraz z kilkoma remiksami podstawowych utworów. Na jej sukces składają się trzy elementy: dobre współczesne polskie teksty, intrygujący wokal i bardzo dobre tło muzyczne. Bez dwóch zdań artystka w electropopie czuje się jak ryba w wodzie.

– Paweł Markiewicz
[pro_ad_display_adzone id=”112511″]

7. Marcelina – Nie Mogę Zasnąć

Zupełnie nowe i mocniejsze oblicze wokalistki. Takiego utworu z pazurem Marcelina jeszcze nie miała. Zmiana zdecydowanie na plus. Interesująca melodia oraz wyczuwalne „brudne” brzmienie sprawiają, że piosenka intryguje i wpada w ucho już po pierwszym przesłuchanie. Całość uzupełnia świetny czarno-biały teledysk, który nadaje utworowi jeszcze bardziej grunge’owego i rockowego klimatu. Jedno z największych muzycznych zaskoczeń mijającego roku.

– Piotr Krajewski

marcelina

6. Mikromusic i Skubas – Bezwładnie

Ich muzykę można wrzucić do tego samego worka, co powoduje, że utwór powinien być przewidywalny. Jednak połączenie Mikromusic, czyli delikatnego wokalu Natalii Grosiak, oraz Skubasa, prawdziwego męskiego głosu, dają nam twór idealny. Do tego dochodzą jeszcze kojące dźwięki gitar i instrumentów klawiszowych. Subtelność, intymność, spokój – w tych trzech słowach można ująć to, co czuje się słuchając tego utworu.

– Dominika Mrówczyńska

5. Karolina Czarnecka vs SoDrumatic: – Za siedmioma blokami

Czarnecka od początku stawiała na jakość i oryginalność. Utwór Za siedmioma blokami został nagrany na potrzeby Polskiego Radia we współpracy z SoDrumatic. Dj bez wątpienia stworzył najlepszy bit 2015 r. w Polsce, który idealnie łączy się z pospolitym, ale zarazem interesującym i hipnotyzującym głosem Karoliny. To nie mogło się nie udać, zwłaszcza, że Za siedmioma blokami zdecydowanie odstaje od powszechnej polskiej muzyki. Zapewne domyślacie się, że utwór jest diss’em na Sarsę.

– Paweł Markiewicz

4. Rysy feat. Justyna Święs i Piotr Zioła – Przyjmij Brak

Powiew muzycznej świeżości w rodzimym wydaniu. Justyna Święs i Piotr Zioła stworzyli swoimi wokalami intrygującą elektroniczną kompozycję, od której nie można się oderwać. Utwór wyprodukowany na najwyższym poziomie. Perfekcja zawarta w trzech minutach. Idealny przykład na to, że polska muzyka zmierza ku dobremu.

– Piotr Krajewski

3. Dawid Podsiadło – W dobrą stronę

Pozytywnie nastrajająca kompozycja i jeden z najlepszych tegorocznych polskich singli. Zadziorny, energetyczny kawałek z polskim tekstem, który (o dziwo!) nie drażni. Podsiadło zręcznie i lekko bawi się strona liryczną, tworząc opowieść pełną humoru i dystansu. Oby więcej takich utworów w naszych biednych, serwujących papkę radiach.

– Piotr Krajewski

[pro_ad_display_adzone id=”112511″]

2. Daniel Bloom feat. Mela Koteluk – Katarakta

Piosenka Katarakta to pierwszy singiel z szóstej płyty Daniela Blooma zatytułowanej Lovely Fear, w której gościnnie udziela się Mela Koteluk. I to właściwie tyle, ponieważ Bloom plus Koteluk broni się samo za siebie. Elektroniczne brzmienia połączone z delikatnym i zjawiskowym głosem Meli sprawiają, że ma się ochotę założyć słuchawki, podkręcić muzykę na maksa i zwyczajnie odpłynąć… Kompozycja Katarakta to zdecydowanie jedna z lepszych propozycji minionego roku zaserwowana przez polskiego artystę. Produkcja na najwyższym poziomie, wpada w ucho… co tu dużo mówić – jest po prostu dobra.

– Aleksandra Żeleźnik

1. Smolik/Kev Fox – Run

Kompozycją roku, w której zakochała się cała redakcja All About Music jest zdecydowanie utwór Run. Pierwszy singiel zapowiadający wspólne dzieło Andrzeja Smolika i Kev Foxa. Doskonała produkcja i kompozycja Smolika z przeszywającym, elektryzującym wokalem Kev Foxa. Połączenie to daje kawałek na światowym poziomie, który śmiało mógłby być promowany w Europie, a może i dalej. Słysząc takie utwory powraca nadzieja w niesamowitą, polską muzykę!

– Łukasz Mantiuk

Wszystkich utworów możecie wysłuchać w naszej playliście:

Tylko TOP 15

TOP 15 + Honorable Mentions

Honorable Mentions

Poniżej lista utworów, które nie załapały się do TOP 15, jednak nie powinniśmy o nich zapominać, bo również są znakomite (lista alfabetyczna).

 • Ania Dąbrowska – Nieprawda
 • Ania Rusowicz – Czy da się kochać?
 • BOKKA – What a Day
 • Buka & Rahim feat. Natalia Nykiel – Obiecuję Ci
 • Dawid Podsiadło – Pastempomat
 • Marika i Skubas – Jak rozmawiać
 • Męskie Granie Orkiestra – Armaty
 • Natalia Kukulska – Pióropusz
 • Rysy – The Fib
 • Sarsa – Zapomnij mi
 • Smolik / Kev Fox – Help Yourself
 • Tabb i Sound’n’Grace – Dach
 • Ted Nemeth – Umówiony znak
 • The Dumplings – Kocham być z Tobą
Bokka - Don't Kiss and Tell
Buka & Rahim - Optymistycznie
marika marta kosakowska 2015
natalia kukulska 2014
sarsa
Tabb & Sound'N'Grace atom
ted