41 lat temu w Wielkiej Brytanii urodził się Chris Martin, szerzej wszystkim znany jako lider zespołu Coldplay. Z tej okazji zebraliśmy dla Was nasze ulubione kawałki tego zespołu i utworzyliśmy ranking. Zgadniecie, kto wygrał?

Zdjęcie użytkownika Chris Martin.1 zespół, 7 studyjnych albumów, 46 singli, a nad wszystkim czuwa on – Chris Martin. Ten wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista i działacz społeczny znany jest przede wszystkim z bycia liderem, cieszącego się ogromną popularnością, zespołu Coldplay.

Chris Martin urodził się w brytyjskim mieście Exeten, 2 marca 1977 roku. Jest najstarszym z piątki dzieci Anthony’ego i Alison Martin. Muzyką zajmuje się od dawna – w młodości założył m.in. zespół The Rockin’ Honkies, który jednak nie osiągnął wielkiego sukcesu. To w 1996 roku rozpoczęła się historia jednej z najbardziej znanych grup na obecnej światowej scenie muzycznej. Wtedy właśnie Chris Martin wraz z Johnnym Bucklandem stworzyli Pectoralz, które po wstąpieniu Guya Berrymana zmieniło nazwę na Starfish, by ostatecznie, w 1998 roku stać się Coldplay.

Historia tego zespołu jest dłuższa niż może się wydawać. Zanim grupie dane było wydać debiutancki album, pojawiły się trzy epki: Safety, Brothers & Sisters oraz The Blue Room. W 2000 roku uszy słuchaczy ucieszył krążek Parachutes, który poza spotkaniem się z przychylną opinią krytyków, wydał takie przeboje jak Yellow czy Trouble. To jednak z drugiego albumu (A Rush of Blood to the Head, 2002) pochodzi największy hit muzyków – The Scientist. Kontynuując swoją post-britpopową stylistykę artyści wydali w 2005 roku płytę X&Y, a w 2008 – Viva la Vida or Death and All His Friends, z którego to pochodzą Lost!, czy właśnie Viva la Vida. Zwrot w jeszcze bardziej komercyjną stronę Coldplay poczynił za sprawą Mylo Xyloto (2011), promowanym m.in. przez singiel Paradise oraz kolaborację z Rihanną – Princess of China. Na Ghost Stories (2014) poeksperymentowali z ambientem, by w 2015 wrócić do popu na A Head Full of Dreams.

Poza działalnością Coldplay, Chris Martin nie zdecydował się na solową karierę z prawdziwego zdarzenia, jednak nie można zapomnieć o jego wkładzie w mnóstwo kompozycji innych artystów (m.in. Nelly Furtado, Jay-Z, Kanye Westa, Kylie Minogue, Duy Lipy, czy Avicii). Swój ślad zostawił również w działalności społecznej i charytatywnej – brał udział m.in. w kampanii Make Trade Fair, czy akcji charytatywnej ZombAid.

Z okazji 41. urodzin tego niezwykłego artysty, przedstawiamy wam zestawienie najlepszych, zdaniem naszej redakcji, utworów Coldplay.

Jak powstało zestawienie

Każdy chętny redaktor All About Music wysłał listę swoich 20 ulubionych utworów z całej dyskografii Chrisa Martina. Piosenka z pierwszego miejsca otrzymywała 20 punktów, z drugiego 19 i tak aż do miejsca 20. Potem do siebie wszystko dodaliśmy i tak powstało to zestawienie.

Zestawienie przygotowało 8 redaktorów: Adrianna Małolepszy, Dorota Kutnik, Antonina Tucka, Alicja Surmiak, Zuzanna Janicka, Dominika Mrówczyńska, Piotr Sadowski i Łukasz Mantiuk.

 * * *

15 najlepszych piosenek Christa Martina wg redakcji All About Music

15. Hymn for the Weekend 33 punkty

Pochodzi z A Head Full of Dreams i zawiera Beyoncé, chociaż nie ma tego w oficjalnym oznaczeniu utworu. Jeden z nielicznych utworów, gdzie w teledysku pani Knowles postanowiła zaszczycić swoją obecnością. Napisany przez zespół, wyprodukowany m.in. przez duet Stargate. Otrzymał nominację za najlepszy utwór i najlepszy teledysk w Brits Awards, najważniejszych brytyjskich nagrodach przemysłu muzycznego.
Łukasz Mantiuk

14. Clocks 35 punktów

Podobnie jak w Everglow na pierwszym planie utworu znajdziemy linię melodynczą wokalu oraz piano. Różnica jest jedynie taka, że w Clocks tempo utworu jest zdecydowanie szybsze, a poza pierwszym planem znajdziemy tam również inne instrumenty tworzące tło. Kompozycja typowo radiowa, która momentalnie wpada w głowę i potem tak ją nucimy cały dzień. Dominika Mrówczyńska

13. Princess of China feat. Rihanna 37 punktów

Princess of China to efekt bardzo udanej współpracy Coldplay z Rihanną. Piosenka łączy zarówno ten nowoczesny, bardziej elektroniczny pop, jak i ciekawie wykorzystuje nawiązania do Orientu. No i trzeba wspomnieć o tym imponującym teledysku! Wspólny utwór artystów ukazał się na Mylo Xyloto, czyli piątym studyjnym krążku grupy.Dorota Kutnik

12. Politik 40 punktów

Przeszywające na wskroś dźwięki gitary na początku kompozycji Politik to pierwsze, co słyszymy włączając krążek A Rush of Blood to the Head. Zespół daje znak, że na tym właśnie albumie będzie zdecydowanie odważniej, głośniej i surowiej, niż na debiucie. Alicja Surmiak

11. A Sky Full of Stars 44 punktów

Drugi singiel pochodzący z szóstego albumu studyjnego zespołu. Piękny i energiczny kawałek o miłości. Jego współproducentem był szwedzki DJ występujący pod pseudonimem Avicii, dzięki czemu sympatycy Coldplay dostali wręcz EDM-owy kawałek, który po prostu zachęca do tego, by wstać i zacząć tańczyć.
Piotr Sadowski

10. Green Eyes 45 punktów

Inspirowany folkiem kawałek przez wielu fanów zespołu uważany jest za jeden z najlepszych punktów albumu A Rush of Blood to the Head. Kompozycja ma pozytywny wydźwięk, a słowa utworu Chris Martin kieruje do dawnej zielonookiej ukochanej. Co ciekawe kiedy artysta związał się z aktorką Gwyneth Paltrow Coldplay przestali wykonywać piosenkę na żywo.
Zuzanna Janicka

9. Everglow 46 punktów

Kompozycja jest prosta. Tak właśnie mogłoby się wydawać, gdyż przede wszystkim słyszymy w niej jedynie wokal Chrisa Martina i piękne dźwięki piano. No właśnie… piękne dźwięki. Utwór swoją prostotą, ubogim instrumentarium ukazuje piękno muzyki grupy Coldplay. Martin w magiczny sposób czaruje nas swoim wokalem, a ta sztuka wydaje się być dla niego jak bułka z masłem.

8. Every Teardrop Is a Waterfall 49 punktów

Pierwszy singiel promujący krążek Mylo Xyloto. Mamy w nim idealne połączenie elektronicznego i progresywnego rocka oraz krótkie gitarowe solo, które kojarzy chyba każdy fan Coldplay. To wszystko w pewnym momencie zaczyna dopełniać perkusja, która nadaje świetny rytm całemu utworowi. Piosenka w 2012 roku została nominowana do nagrody Grammy w dwóch kategoriach.
Piotr Sadowski

7. Violet Hill 55 punktów

Violet Hill jest żywym, ‘maszerującym’ protest songiem, który nigdy nie był tak aktualny, jak teraz. Już 10 lat temu mogliśmy usłyszeć: When the future’s architectured / By a carnival of idiots on show. Gniew, żal, bunt i pretensja, zostały finezyjnie ukryte w nieoczywistym tekście. Mocne riffy i wpierw punktowe, a na końcu kojące dźwięki pianina, podbudowują emocje skumulowane w dziele. To wszystko tworzy spójny, oryginalny, pacyfistyczny hymn. Antonina Tucka

6. Magic 60 punktów

Zwolennikom rockowego Coldplaya zapewne ciężko było się pogodzić z komercyjną drogą, jaką obrał zespół. Ghost Stories jest jednak płytą, przy której warto na dłużej się zatrzymać. Singiel Magic jest muzycznie skromny, ale niesamowicie przyjemny, a pod względem romantycznego tekstu ogromnie poruszający. Utwór został ciepło przyjęty przez krytyków, zdobywając m.in. pierwsze miejsce w zestawieniu Billboard Adult Alternative Songs. Alicja Surmiak

5. Paradise 79 punktów

W temperaturze jaką teraz mamy za oknem wszyscy marzą właśnie o wakacjach i tym pięknym ciepłym słoneczku. Utwór Paradise pochodzący z, póki co najlepszego krążka Mylo Xyloto, jest jednym z „hymnów” grupy. Dlaczego? Bo na koncertach, i nie tylko, wszyscy są w stanie go wyśpiewać. Władający w ucho refren ubarwiony genialnym teledyskiem. Pozdrawiamy słonia! Dominika Mrówczyńska

4. Viva La Vida 80 punktów


Bezapelacyjnie jeden z najbardziej chwytliwych utworów Coldplay. Rytmiczną kompozycję, stworzoną przez harmonię instrumentów (wiolonczela, skrzypce, bas, bębny, keyboard i dzwony), potęguje zestawienie dźwięcznych słów, wyśpiewywanych z nutą melancholii. Viva la Vida wbrew swej melodyjnej natury, jest utworem refleksyjnym. Bohater zmaga się ze swoją przeszłością, także rozważając to, jaką osobą się stał. Piosenka odniosła komercyjny sukces, zjednała sobie rzeszę krytyków, a w 2009 roku otrzymała nagrodę Grammy w kategorii Song of the Year. Antonina Tucka

3. Yellow 91 punktów

Ah, te jakże dobrze rozpoznawalne gitara i wokal. Yellow to kwintesencja pop rocka i bardzo ważny krok w historii brytyjskiej grupy. Pochodzący z ich debiutanckiego albumu, Parachutes singiel stał się hitem nie bez powodu. Jest chwytliwy i melodyjny, a co ważne, nie traci przy tym na jakości.
Adrianna Małolepszy

2. Fix You 120 punktów

Nie ma co zaprzeczać – Chris Martin i spółka to mistrzowie emocjonalnych ballad. Fix You jako singiel z albumu X&Y ukazał się w 2005 roku i dotarł wtedy na 4. miejsce UK Singles Chart. Ten utwór to bez wątpienia jeden z ich najpiękniejszych utworów, który poruszał ludzi kilkanaście lat temu i działa na słuchaczy nadal. Kojący głos Chrisa, piękna melodia i świetne gitarowe solo tworzą wzruszającą, szczerą i niewymuszoną całość.
Dorota Kutnik

1. The Scientist 123 punkty

Tej ballady nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jest to utwór ciąż coverowany, uwielbiany przez fanów i doceniany przez innych artystów. Ten przebój z niesamowicie prawdziwym, pełnym emocji tekstem będzie prawdopodobnie jednym z pierwszych z jakimi spotkacie się jako nowi słuchacze zespołu Coldplay. Moim zdaniem, The Scientist zdecydowanie zasługuje na swoją popularność.
Adrianna Małolepszy