Kalendarium All About Music 15 maja w muzyce. Kalendarium All About Music

15 maja w muzyce. Kalendarium All About Music

Dziś w naszym muzycznym kalendarzu pojawią się trzy historie. Jedna z nich dotyczyć będzie wspólnej piosenki Paula McCartney’a i Stevie Wondera, dzięki drugiej dowiecie się skąd wziął się pseudonim Childish Gambino, a ostatnia to wspomnienie jednego z albumów grupy Green Day.

1982

null36 lat temu amerykańską listę przebojów podbił utwór Ebony And Ivory nagrany wspólnie przez Paula McCartney’a i Stevie Wondera. Singiel pochodzi z trzeciego albumu Paula i początkowo miał być solowym popisem byłego członka zespołu The Beatles. Zdecydował się on jednak zaprosić do współpracy Wondera. Muzycy w piosence poruszają ważny i niestety wciąż aktualny temat, jakim jest rasizm. Posługują się pianinem jako metaforą. Pytają się między innymi o to, dlaczego czarne i białe klawisze mogą żyć razem w zgodzie i doskonałej harmonii, a nie mogą robić tego ludzie o różnych kolorach skóry?
Ebony And Ivory pozostało na szczycie listy przez siedem tygodni. Dłużej na liście Billboardu w 1982 roku utrzymały się tylko trzy utwory.

2002

nullDokładnie 16 lat temu w sieci zaczęła funkcjonować strona Wu-Tang Name Generator, na której możecie na podstawie swojego imienia i nazwiska wygenerować takie, jakim będziecie się posługiwać jako członek legendarnego Wu-Tang Clanu. Dlaczego o tym wspominam? Z stroną wiąże się jedna bardzo ciekawa historia. Donald Glover, znany również jako Childish Gambino, o którym ostatnio jest bardzo głośno dzięki genialnemu utworowi This Is America, swój pseudonim artystyczny zaczerpnął właśnie z tej strony. W rozmowie z Jimmym Fallonem opowiedział, że były to w czasach college’u. Podczas jednego ze spotkań ze znajomymi, zaczęli wpisywać swoje imiona w generatorze. „Wpisywaliśmy je i wszystkie były śmieszne, aż w końcu przyszedł czas na moje. Kiedy wyszło, powiedziałem „to przestało być śmieszne, to jest coś wielkiego”. Bardzo je [to przezwisko – przyp. red.] polubiłem”.

A Wy jak się nazywacie po dołączeniu do Wu-Tang Clanu? Sprawdzić możecie to tutaj:
http://www.mess.be/inickgenwuname.php
Być może ktoś z Was znajdzie właśnie swój pseudonim, pod którym będzie za kilka lat rozpoznawalny na całym świecie? Ja od dziś pod artykułami będę podpisywać się jako „X-pert Knight”.

2009

nullDziś swoje urodziny obchodzi ósmy album studyjny grupy Green Day zatytułowany 21st Century Breakdown. Wydany został pięć lat po świetnie przyjętym American Idiot. Krążek co prawda nie zyskał już tak dobrych recenzji i nie udało mu się nawet zbliżyć do wyniku sprzedażowego swojego poprzednika (American Idiot – 14 milionów, 21st Century Breakdown – prawie 4 miliony sprzedanych płyt na całym świecie), jednak pozostawił po sobie kilka świetnych utworów, takich jak Know Your Enemy, 21 Guns czy ¡Viva La Gloria!.

Grupa aktualnie na koncie posiada dwanaście albumów studyjnych, z czego ostatni zatytułowany Revolution Radio wydany został w 2016 roku.

Popularne