Dział NewsKalendarium All About Music

15 kwietnia w muzyce. Kalendarium All About Music

Pierwszy weekend Coachella już niemal za nami, a my dzisiaj przypomnimy sobie jeden z niezapomnianych występów, który miał miejsce kilka lat temu na tym festiwalu. Pojawi się też  wyjątkowy duet i nagranie pewnego znanego kawałka R&B.

1967

 Już ponad pół wieku temu, ten uroczy duet Frank i Nancy Sinatra, podbił serca słuchaczy. Słynny piosenkarz połączył siły z swoją córką, równie utalentowaną co on, a owocem tej współpracy stał się cover utworu Somethin Stupid. Piosenka została stworzona przez Carsona Parksa, który to pierwszy nagrał też utwór w duecie ze swoją małżonką. Tyle, że to melodyjne, urocze i subtelne wykonanie Franka i Nancy, zapisało się w historii. Wkradło się na listy przebojów, a 15 kwietnia 1967 roku, zdominowało listę Billboard US singles chart. Somethin Stupid pozostało na jej szczycie aż cztery tygodnie. Ciekawostka: był to jedyny utwór w historii, wykonywany przez ojca i córkę, który stał się numerem 1 wśród singli. Kolejną popularną wersją utworu jest wykonanie Robbie Williams’a i Nicole Kidman. Ta także wylądował na pierwszym miejscu w 2001 roku tylko, że po drugiej stronie oceanu (UK).

1968

 Co prawda nie jest to rocznica wydania, a nagrania, ale uważam, że każdy powód, by wspomnieć o bezapelacyjnej królowej R&B, jest dobry. Stąd dzisiaj świętujemy równe 50-lecie nagrania utworu Think przez Arethę Franklin. Piosenkę artystka napisała jeszcze współpracując ze swoim pierwszym mężem (Ted White) i to właśnie on stał się bohaterem tego utworu. Do niego skierowane są wszelkie upomnienia, reprymendy padające z ust Franklin. Think stal się kobiecym hymnem. Dobrze radził sobie w notowaniach zarówno R&B (nr 1), jak i tych Pop (nr 7). Warto wspomnieć o kultowej wersji utworu z 1980 roku, kiedy to Aretha  wraz ze swoimi siostrami w chórkach, nagrała Think na nowo na potrzeby filmu The Blues Brothers. Właśnie tym roztańczonym i iście bluesowym wystąpieniem dzisiaj świętujemy tę szczególną rocznicę.

 

2012

Na koniec przenosimy się już w nie zbyt odległą przeszłość, a zaledwie 6 lat wstecz. Wtedy podczas wystąpienia Dr. Dre i Snoop Dog’a na Coachelli, nagle pojawił się niespodziewany gość … Tupac Shakur. Popularny raper został wskrzeszony w postaci hologramu 16 lat po tym, jak został zamordowany. Wszyscy zgromadzeni nie mogli pewnie uwierzyć w to, co widzą, ponieważ było to coś kompletnie odrealnionego. Raper nie ograniczał się jedynie do śpiewu, ale też wołał do publiki, chodził, energicznie wymachiwał rękami, a nawet zaśpiewał razem ze Snoop’em. Po wykonaniu swoich dwóch utworów Hail Mary I 2 of Amerikaz Most Wanted, hologram po prostu rozpłynął się w ciemności, a postać rapera ponownie zapisała się w historii. Ciekawostka: „Na pomysł ożywienia Tupaca miał wpaść Dr Dre, który był wieloletnim współpracownikiem hip hopowej legendy. Efekty wykonała firma Digital Domain, która wcześniej pracowała m.ni. przy „Ciekawym przypadku Benjamina Buttona” Davida Finchera. Odtworzenie sylwetki rapera zajęło cztery miesiące i mogło kosztować między 100 tys. a 400 tys. dol.”  (źródło)

 

 

 

 

Tags
Show More


Antonina Tucka

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Damski odpowiednik Baby ('Baby Driver') - nie rozstaje się ze swoimi słuchawkami. Na co dzień uwielbia kadrować rzeczywistość. Jest AF - Anonimową Filmocholiczką. Wychowana na Dire Straits, Pink Floyd, U2, The Police. Oddana twórczości Cohen'a. Fanka OneRepublic, Mumford&Sons, Alabama Shakes, Imagine Dragons, Passenger, The Lumineers, Emeli Sandé, Alicii Keys, Selah Sue, a nawet Harry'ego Styles'a. Kocha muzykę przez pop, reggae, funk, soul, rock po jazz i muzykę klasyczną.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Check Also

Close