14 września w muzyce. Kalendarium All About Music

-

Środek września. Szkoła w pełni, ludzie w pracy, nic tylko cofnąć czas i zacząć wakacje 2018 jeszcze raz. Jednak póki każdy mieszkaniec tej planety nie ma małej maszyny czasu w kieszeni, zapraszamy was do kolejnych wspomnień z naszego muzycznego kalendarium.

1983

Znalezione obrazy dla zapytania amy winehouse

Gdyby żyła, obchodziła by dziś swoje trzydzieste piąte urodziny. Mowa tutaj o jednej z najbardziej utalentowanych i rozpoznawalnych brytyjskich wokalistek XXI wieku, czyli Amy Winehouse. Ta rodowita mieszkanka Londynu mając już zaledwie 15 lat stawiała swoje pierwsze artystyczne kroki, grając oraz komponując muzykę na zwykłą gitarę. Umiejętności Amy rosły, co przełożyło się pięć lat później na wydanie debiutanckiego krążka pod tytułem Frank, które jak sam tytuł wskazuje był hołdem ku czci jej idola, czy Franka Sinatry. Album ten zyskał wśród fanów, jak i krytyków dość sporą popularność, jednak to jego następca, czyli Back to Black stało się jej magnum opus. Druga w karierze Winehouse płyta rozeszła się jak do tej pory w ponad 20 milionach egzemplarzy na całym świecie oraz dała jej autorce w roku 2008 aż pięć statuetek Grammy, w tym za najlepszą piosenkę oraz nagranie roku, jakim był utwór Rehab. Niestety, Amy Winehouse nie zdążyła stworzyć jeszcze lepszego dzieła, ze względu na swoją śmierć w roku 2011, mając zaledwie 27 lat, czego przyczyną było zatrucie organizmu nadmierną ilością alkoholu.

1973

Podobny obraz

A propos Amy Winehouse, tego samego dnia, choć dziesięć lat wcześniej, urodził się niejaki Nasir Bin Olu Dara Jones, znany publiczności jako Nas. Wbrew ówczesnym trendom w hip‑hopie, ten urodzony w Nowym Jorku raper od początku swojej działalności występował solo, choć z pomocą innych znamienitych przedstawicieli tego gatunku jak Q-Tip, czy Rakim. Debiutancki krążek Nasa wydany w roku 1994 pod tytułem Illmatic, do dziś określany jest zarówno jako jeden z najlepszych krążków hip-hopowych wszechczasów, jak i jednej z najlepszych albumów w ogóle. Przez następne lata Nas nieustanie tworzył i występował na scenach świata, co zaowocowało dyskografią składającą się aż z dwunastu krążków, które sprzedały się na świecie w ponad 30 milionach egzemplarzy. Wracając jeszcze do koneksji rapera z Winehouse, to nie kończą się ona na wspólnym dniu urodzin. Nas oraz Amy byli dobrymi przyjaciółmi, dzięki czemu udało im się nagrać swój wspólny utwór pod tytułem Like Smoke, który znalazł się niestety już na pośmiertnej kompilacji Amy pod tytułem Lioness: Hidden Treasures.

1984

Znalezione obrazy dla zapytania vma 1984

To właśnie dziś doszło do pierwszego w historii rozdania nagród „MTV Video Music Awards”. Podczas tego niezapomnianego wydarzenia doszło do kilku istotnych wydarzeń. Po pierwsze, zwycięzcą w kategorii dla najlepszego teledysku roku okazał się być klip do piosenki You Might Think zespołu The Cars wygrywając chociażby z takimi klasykami jak Thriller Michaela Jacksona, czy Girls Just Want to Have Fun Cyndi Lauper, przy okazji stając się dość niechlubnym przypadkiem, gdzie zwycięzca tej kategorii nie dostał żadnego innego wyróżnienia w czasie pojedynczej gali. Po drugie, rozdanie nagród uświetniła występem Madonna wraz ze swym ówcześnie najnowszym przebojem jakim był Like A Virgin, gdzie wokalistka wyskoczyła z ponad pięciometrowego tortu weselnego, ubrana w autorską wersję sukni ślubnej. W czasie tej gali zaśpiewali również David Bowie, Tina Turner, czy ZZ Top. I po trzecie, nagrodę publiczności otrzymał teledysk Thriller Michaela Jacksona, co z pewnością było znamienną nagrodą pocieszenia dla Króla Popu, zdobywając wtedy jeszcze dwie statuetki.

1998

Znalezione obrazy dla zapytania trl 1998 logo

Odnośnie jeszcze dokonań stacji MTV, równe dwadzieścia lat temu na ich antenie zadebiutował program „TRL”, czyli „Total Request Live”. Formuła tego show była stosunkowo prosta, gdzie widzowie każdego dnia emisji programu mogli głosować na klipy, które chcieli najchętniej zobaczyć w danym momencie. Oczywiście poza listą, w programie, który był nadawany ze studia z widokiem na nowojorski Times Square, pojawiały się również gwiazdy muzyki, z którymi prowadzący przeprowadzali wywiady, jak również odpowiadali na pytania publiczności zgromadzonej w studiu. Program w swym oryginalnym czasie emisji przetrwał aż 10 lat, dorabiając się ponad 2000 odcinków. Obecnie, program „TRL” od końca roku 2017 znowu śmiga na antenie MTV, jednak z pewnością już takiej kultowością, którą miał na przełomie wieków.

Popularne