14 stycznia w muzyce. Kalendarium All About Music

Zanim rozpoczniemy trzeci tydzień nowego roku, przypomnijmy sobie, co ważnego wydarzyło się 14 stycznia w świecie muzyki. Dzisiaj opowiemy o albumie słynnego artysty, który zainspirowany historią naszej stolicy, stworzył unikalny utwór na jej cześć. Również wspomnimy pewną szczęśliwą solenizantkę. Natomiast najlepsze zostawimy na koniec – przywołamy dwa numery pierwsze z Wysp Brytyjskich. 

1977

David Bowie należy do jednych z najbardziej aktywnych muzyków w historii. W jego dorobku artystycznym znajdziemy aż 25 albumów studyjnych, a wśród nich Low. Właśnie dzisiaj mija 41 rocznica wydania tego szczególnego krążka. Płyta jest częścią słynnej Trylogii berlińskiej, na którą składają się albumy Low, Heroes i Lodger. Wszystkie 3 tytuły powstały w okresie, gdy artysta przebywał w Berlinie Zachodnim (1976 – 1980). Low charakteryzuje się tym, że część listy stanowią klasyczne utwory rockowe, a drugą stronę tworzą kompozycje instrumentalne. Jedną z czterech kompozycji jest Warszawa skomponowana przez Bowie’go i Brian’a Eno. Piosenkarz stworzył Warszawę zainspirowany: wizytą w tytułowym mieście (1976); jedną z zakupionych przez niego płyt, podczas podróży (Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”;  grą na pianinie, syna Tony’ego Viscontiego (producent muzyczny 13 albumów Bowie’go), którą uzupełnił Brian Eno, tym samym tworząc linię melodyczną utworu. Kompozycja trwa 6 i pół minuty, i jest dość psychodeliczna, zwłaszcza w swojej fazie końcowej, gdy prócz instrumentów wybrzmiewa głos piosenkarza. Bowie wyśpiewuje słowa w osobliwym języku, znanemu jedynie jemu, dając ponownie popis swojej wirtuozerskiej natury.

1984

 Dzisiaj swoją rocznicę obchodzi też Gosia Andrzejewicz. Piosenkarka kończy w tym roku 34 lata. W 2006 roku dwa albumy artystki otrzymały status złotej płoty: Gosia Andrzejewicz Plus i Lustro. Do jednych z najpopularniejszych piosenek artystki należą Trochę ciepła, czy Pozwól żyć.  W zeszłym roku ukazał się najnowszy singiel Gosi – Doceń To. Ciekawostki: piosenkarka pochodzi z Bytomia; mówi biegle po włosku i angielsku; jednym z jej pseudonimów artystycznych jest Pearline.

 

 

2001

 17 lat temu Love Don’t Cost A Thing – singiel promujący drugi album w karierze Jennifer Lopez – podbił Wielką Brytanię. Był to pierwszy raz, kiedy J.Lo. została numerem jeden na Wyspach. Warto podkreślić, że przebój zdobył 3 miejsce w zestawieniu Billboard Hot 100. Singiel królował też na listach w Holandii (Dutch Top 40), Finlandii (Finnish Singles Chart), Kanadzie (Canadian Singles Chart), Nowej Zelandii (New Zealand (RIANZ) Singles Chart) i we Włoszech (Italian (FIMI) Singles Chart). Teledysk do Love Don’t Cost A Thing od 2011 roku (bo wtedy został dodany na platformę YouTube), został wyświetlony ponad 80 mln razy.

2007

Amy Winehouse w trakcie swojej bardzo krótkiej, jednak dość intensywnej kariery wydała jedynie 2 albumy studyjne. Back to Black był drugą, a zarazem ostatnią płytą artystki. To właśnie ona pobiła rekordy sprzedaży w 2007 roku, a dokładnie 11 lat temu, od 14 stycznia aż do 28 stycznia 2007 roku triumfował na liście UK album chart. Back to Black otrzymał w 2008 roku, na 50 rozdaniu nagród Grammy, statuetkę w kategorii Best Pop Vocal Album. Płytę promowały utwory: Rehab, You Know I’m No Good, Tears Dry on Their Own, Love Is a Losing Game i tytułowe Back to Black.