Dział News 14 marca w muzyce. Kalendarium All About Music

14 marca w muzyce. Kalendarium All About Music

Dziś obchodzimy światowy dzień liczby pi. Zapytacie pewnie, że niby jaki to ma związek z muzyką? Oczywiście, że ma, bo matematyka jest wszędzie, więc i w muzyce zapewne też ma swoje należyte miejsce. Zanim jednak zanurzycie się w poszukiwanie matmy w swych ulubionych piosenkach, zapraszamy was do przeczytania kolejnej odsłony muzycznej kartki z kalendarza, tym razem dnia 14 marca.

1980

Znalezione obrazy dla zapytania anna jantarW wieku zaledwie trzydziestu lat w katastrofie lotniczej umarła jedna z najbardziej utalentowanych polskich wokalistek XX wieku, a mianowicie Anna Jantar. Artystka zyskała sławę dzięki takim utworom jak Tyle słońca w całym mieście, Najtrudniejszy pierwszy krokNic nie może wiecznie trwać, czy Staruszek świat. Autorem jej największych, ale i tych mniej popularnych przebojów był Jarosław Kukulski. Para nie tylko świetnie ze sobą współpracowała na scenie muzycznej, ale i w życiu, stając się małżeństwem, gdy Jantar miała zaledwie dwadzieścia lat, ale i doczekując się córki, Natalii Kukulskiej, jednej z najbardziej utalentowanych wokalistek XXI wieku. Anna Jantar pozostawiła po sobie cztery albumy studyjne oraz kilkanaście singli, które na stałe wpisały ją do annałów polskiej piosenki.

1983

Znalezione obrazy dla zapytania taylor hansonTego samego dnia, lecz pół wieku później narodził się drugi z trzech z niezapomnianych braci HansonTaylor Hanson. Rodzeństwo Issac, Taylor i Zac stali się sławny za sprawą napisanej przez siebie piosenki MMMBop, która zawojowała świat w 1997 roku. Utwór zdobył szczyty list przebojów w takich krajach jak USA, Wielka Brytania, Hiszpania, Nowa Zelandia, Australia, czy Niemcy. Zespół braci Hanson od tamtej pory nieustannie tworzy oraz koncertuje pod całym na świecie, mając na swoim koncie aż sześć studyjnych albumów, które zostały doceniane zarówno przez krytyków, jak i światową publiczność.

1933

Znalezione obrazy dla zapytania quincy jonesW tym roku swoje osiemdziesiąte piąte urodziny obchodzi żyjąca legenda, amerykański muzyk jazzowy oraz kompozytor Quincy Jones. Q, jak brzmi jego ksywka, najbardziej rozpoznawalny jest dzięki jego współpracy z samym Królem Popu, Michaelem Jacksonem. Dzięki temu duetowi powstały takie albumy jak Off The Wall, Bad czy Thriller, które zapisały w historii muzyki jako jedne z najlepiej sprzedających się albumów wszechczasów. By jeszcze tego było mało, Quincy Jones jest rekordzistą wśród osób z największą liczbą nominacji do muzycznych nagród Grammy, których w ciągu jego sześćdziesięcioletniej karierze uzbierało się ich aż 79, zarówno jako producent, jak i muzyk.

2005

Podobny obrazA propos Michaela Jacksona, dziś mija trzynaście lat odkąd został ostro skrytykowany przez brytyjskich weteranów wojennych. Jak dobrze pamiętacie, początek nowego milenium nie był łaskawy dla Jacksona ze względu na oskarżenia o molestowanie dzieci, którymi miał zaczął się otaczać po zbudowaniu rancza Neverland. Podczas rozpraw sądowych artysta nie stronił od wyszukanego odzienia, które zwykle było przyozdobione najróżniejszymi wojskowymi emblematami i nie inaczej było w przypadku rozprawy z dnia czternastego marca. To właśnie z tego powodu byli żołnierze armii Wielkiej Brytanii poczuli się urażeni gestem Jacksona, który bezprawnie użył jednego z brytyjskich wojskowych emblematów i wystosowali protest przeciwko jego zachowaniu.

Najpopularniejsze (48h)