14 maja imieniny obchodzą Bonifacy, Izydor, Maciej i Michał. W Polsce obchodzimy Dzień Farmaceuty, a równo rok temu Emmanuel Macron został zaprzysiężony na prezydenta Francji. A co w muzyce?

1989

29 urodziny obchodzi dziś Iza Lach, polska wokalistka popowa, kompozytorka i autorka tekstów. Debiutowała w 2008 roku albumem Już czas, z którego pochodzą takie utwory jak Nie i Nie masz czasu. Od tamtego czasu wydała kilka płyt i kilkanaście singli.

Przepustką do większej popularności stał się konkurs na remix piosenki Snoop Dogga, który wygrała. Raper zdecydował się na dłuższą współpracę z naszą wokalistką, co zaowocowało między innymi wyprodukowaniem przez niego albumu Off The Wire z 2012 roku. W 2014 roku wydała dobrze przyjęty przez krytyków album Painkiller.

1998

Znalezione obrazy dla zapytania frank sinatraRówno 20 lat temu zmarł natomiast jeden z najważniejszych wokalistów wszechszasów. Frank Sinatra, bo o nim mowa, skończył swój żywot przez kolejny atak serca. Przez wielu uznawany jest za najważniejszego piosenkarza XX wieku, a szacowany nakład ze sprzedaży jego płyt to ponad 150 milionów na całym świecie.

Na swoim koncie ma kilkadziesiąt albumów wydanych na przestrzeni wielu lat od 1946 do 1994. To z nich pochodzą niezapomniane przeboje jak  Stardust, Fly Me to the Moon, Killing Me Softly,  That’s Life, Strangers in the Night, New York, New York czy Something Stupid. Współpracował z takimi artystami jak Aretha Franklin, Barbra Streisand, Gloria Estefan, Tony Bennett,  Liza Minelli czy Stevie Wonderem.

2003

Znalezione obrazy dla zapytania anna maria jopekWracamy do polskiej muzyki. Równo 15 lat temu zarejestrowany został koncert Anny Marii Jopek w Studiu Farat w Warszawie. Przedostatni koncert z trasy koncertowej promującej album Upojenie, znalazł się na koncertowym krążku zatytułowanym Farat. Album został nagrany z wybitnym gitarzystą Patem Metheny, jednak nie słyszymy go na koncertowym wydaniu. Muzyk był wtedy na koncertach w Stanach Zdjednoczonych.

Ostatecznie płyta Farat ukazała się 10 listopada 2003 roku nakładem Universal Music Polska. Na krążku znalazło się łącznie szesnaście kompozycji, w tym takie utwory jak Bandoska, Wszystkie cnoty, tytułowej Upojenie czy Cyraneczka. W skład zespołu, który słyszymy na płycie znaleźli się Leszek Możdżer, Marek Napiórkowski czy Dorota Miśkiewicz.

 

Łukasz Jaćkiewicz
Fan muzyki alternatywnej, dobrego bitu i niespotykanej wrażliwości. Szukający nowych wrażeń, alternatywnych perełek i ludzi z pasją. Najbliższe są mu klimaty R&B, ale jest otwarty na wiele innych, ciekawych gatunków. Swoje wolne pięć minut przeznacza na realizację swoich pasji, bieganie, tworzenie własnych tekstów i spędzanie czasu z przyjaciółmi.
Poprzedni artykułNie żyje Scott Hutchison, lider grupy Frightened Rabbit
Następny artykułAll About Music Przy Kawie #145