Dziś Kalendarium rozpoczynamy debiutanckim krążkiem wydanym przez zespół Iron Maiden w 1980 roku. Następnie przenosimy się do 2012 roku na galę Rock and Rock Hall of Fame, a na sam koniec wspominamy ostatni koncert Prince’a.

1980

nullIron Maiden kojarzy chyba każdy fan muzyki na całym świecie. 38 lat temu udało im się wydać debiutancki album studyjny, który nazwany został tak samo jak zespół. Na płycie znalazło się osiem kawałków. Większość z nich zostało napisane przez basistę oraz założyciela grupy, Steve Harrisa. Wyjątki stanowią jedynie Remebmer Tommorow i Running Free, w których pomógł mu wokalista Paul Di’Anno oraz Charlotte the Harlot, samotna kompozycja gitarzysty Dave Murraya. W tamtych latach w skład zespołu wchodzili jeszcze gitarzysta Dennis Stratton i perkusista Clive Burr.
Dwójka z nich, Steve Harris oraz Dave Murray są członkami Iron Maiden do dziś.

Płyta osiągnęła spory sukces. W Wielkiej Brytanii znalazła się na 4. miejscu na liście UK Albums.

2012

nullPrzenosimy się do roku 2012 na galę Rock and Roll Hall of Fame. Osiem lat temu do grona uhonorowanych dołączyły takie grupy jak Beastie Boys, Guns N’ Roses lub Red Hot Chili Peppers.

Gala ta pewnie nie najlepiej kojarzy się wielu fanom Guns N’ Roses. Wielu z nich miało nadzieję, że po wielu latach zobaczą występ swojej ulubionej grupy w starym składzie. Niestety z udziału w uroczystości zrezygnował wtedy wokalista Axl Rose, tłumacząc, że nie wie na jakiej zasadzie działa Hall of Fame i nie czuje się tam mile widziany. Przed mikrofonem zastąpił go Myles Kennedy z zespołu Alter Bridge.

Podczas tego samego wieczoru do Red Hot Chili Peppers na scenie dołączyli Slash, George Clinton oraz Ron Wood, by wykonać utwór Higher Ground.

2016

nullDokładnie dwa lata temu Prince, legenda muzyki, zdobywca siedmiu nagród Grammy, autor takich przebojów jak Purple Rain, Kiss czy Nothing Compares 2 U, zagrał swój ostatni koncert w życiu. Wydarzenie odbyło się w Fox Theatre w Atlancie, w ramach trasy koncertowej Piano and a Microphone. Muzyk 14 kwietnia zagrał tam dwukrotnie – o godzinie 19 oraz 22. Zgromadzeni fani podczas ostatniego show podziwiali go ponad dwie godziny. Prince wykonał 23 utwory. Koncert zakończył piosenką Diamonds & Pearls.

Artysta zmarł tydzień później w swoim domu w Paisley Park. Powodem jego śmierci było przypadkowe przedawkowanie silnych leków przeciwbólowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.