Kalendarium All About Music

13 maja w muzyce. Kalendarium All About Music

Witamy 13. w niedzielny poranek! W ten drugi dzień weekendu przygotowaliśmy dla Was krótkie informacje o tym co zdarzyło się kilkadziesiąt lat temu. Dziś historia jednego z koncertów Elvisa Presleya, a także rocznica wydania singla przez grupę The Rolling Stones. Jednak nie zapominajmy o najważniejszym – Stevie Wonder obchodzi dziś  swoje urodziny!!

1966

Na początku jednak wróćmy do zespołu The Rolling Stones. Dokładnie 52 lata temu w Wielkiej Brytanii ukazał się singiel jednego z największych hitów grupy. Mowa o utworze Paint It, Black. Tydzień wcześniej utwór ukazał się w Stanach Zjednoczonych. Tam bardzo szybko dotarł do pierwszego miejsca list przebojów. Nie inaczej zdarzyło się później w Wielkiej Brytanii. Kompozycja napisana przez samego Micka Jaggera we współpracy z Keithem Richardsem. Utwór promował amerykańską wersję krążka Aftermath.

 

 

1955
Ten dzień na pewno został zapamiętany przez fanów Elvisa Presleya. Artysta będąc w trakcie trasy z Jamboree, czyli skautami, 13 maja poruszył wielu fanów – a właściwie fanek. Po koncercie w parku powiedział „Do zobaczenia za kulisami”. Dziewczęta zgromadzone pod sceną wzięły sobie to zdanie mocno do serca i postanowiły dość tłumnie odwiedzić artystę w jego hotelowym zaciszu. Policja szybko po tej wypowiedzi zaprowadziła artystę na zaplecze, jednak fanki były nieugięte. Od razu ruszyły w stronę miejsca, gdzie przebywał Elvis. Próbowały dostać się do niego z każdej możliwej strony. W efekcie koszulka Elvisa została poszarpana, a płaszcz rozpadł się w najmniejsze kawałki. Nawet pasek i skarpetki zostały przygarnięte przez fanki.

 

1950
W końcu dochodzimy do najważniejszych muzycznych urodzin dnia dzisiejszego, czyli Happy Birthday Stevie Wonder!! Artysta kończy właśnie dziś 68 lat. Myślę, że takiego muzyka nie trzeba zbyt przedstawiać, w końcu jest jednym z tych, którzy sprzedali najwięcej płyt w historii muzyki. Przyszedł na świat w Michigan jako trzecie z sześciorga rodzeństwa. Jako dziecko śpiewał w chórze Whitestone Baptist Church w Detroit. W wieku 11 lat napisał swoją pierwszą piosenkę Lonely Boy. Niedługo potem artysta podpisał swój pierwszy kontrakt muzyczny. I to nie z byle kim, gdyż trafił w ramiona Motown. Jednak w kontrakcie widniał zapis iż cały swój majątek zdobywany poprzez muzykę, trafi do niego dopiero w wieku 21. lat, kiedy Wonder stanie się pełnoletni. Tak też się stało. Prawie. Wpływy z płyt przekroczyły 30 mln, jednak Stevie otrzymał jedynie milion. Do tej pory na koncie zgromadził kilkadziesiąt nagród Grammy, między innymi za utwory takie jak: We Can Work It Out, You Are the Sunshine of My Life, czy Living for the City.

Tags
Show More


Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *