Dział News 13 kwietnia w muzyce. Kalendarium All About Music

13 kwietnia w muzyce. Kalendarium All About Music

13 kwietnia to 103. dzień roku, imieniny obchodzą  Ida, Jan i Małgorzata. W Polsce obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia również w 1923 roku Ferdinand Foch został mianowany marszałkiem Polski. A co w muzyce?

1967

Znalezione obrazy dla zapytania rolling stones 1967 polskaDziś mamy dla Was rocznicę sporego wydarzenia. 14 kwietnia 1967 roku do Polski po raz pierwszy przyjechał zespół The Rolling Stones. Dla zespołu był to pierwszy występ po tej stronie żelaznej kurtyny, a przyczynili się do tego Andrzej Olechowski i Wojciech Mann, którzy pojawili się w Polskiej Agencji Artystycznej Pagart. Agencji mającej monopol na przyznawanie zagranicznych kontraktów muzycznych w ówczesnej Polsce, a także ściągającej do nas zagraniczne zespoły takie jak The Animals, The Hollies, Lulu czy Gerry and the Pacemakers. Zgodę na koncert wyraził również Władysław Gomułka, którego wnuczki były wielkimi fanami zespołu.

Koncerty odbyły się w Sali Kongresowej, która wówczas nie była przygotowana na taki występ i oba zostały skrócone. Wiele mówiło się również o honorarium jakie miał sobie zażyczyć zespół, a mianowicie o dwóch wagonach wódki skonfiskowane później przez brytyjskich celników. Ale jest to jedynie anegdota. Tak naprawdę honorarium wystarczyło zaledwie na opłacenie hotelu i jedzenie.

Ale słyszeliśmy, że młodzież we Wschodnim Bloku zdobywa nasze płyty na czarnym rynku i słucha nas w radio. Na długo zanim »głastnost« (ros. jawność) stała się modnym słowem, byliśmy skłonni rozbijać bariery pomiędzy Wschodem i Zachodem – mówił po latach ówczesny basista grupy Bill Wyman.

2008

Znalezione obrazy dla zapytania mariah carey touch my bodyDokładnie dziesięć lat temu w Stanach Zjednoczonych królowała Mariah Carey, która umieściła swój przebój Touch My Body na szczycie listy Billboard Hot 100. Piosenka współtworzona została przez Christophera Stewarda znanego pod pseudonimem Tricky, oraz Crystal Johnsona i Teriusa Nasha (The Dream). Piosenka znalazła się na jedenastym studyjnym albumie wokalistki – E=MC² i została wybrana na pierwszy singiel. Dla wokalistki był to jedenasty utwór na szczycie amerykańskiej listy, pobiła również rekord Elvisa Presleya w ilości singli na szczycie dla solowego artysty.  Ostatecznie spędziła tam dwa tygodnie

Mariah często promował singiel. Wystąpiła w Saturday Night Live, Good Morning America czy na Teen Choice Awards.

2009

Znalezione obrazy dla zapytania smashproofWracamy do oficjalnych list singlowych w Nowej Zelandii. Równo dziewięć lat temu królowała tam piosenka Brother grupy Smashproof z udziałem wokalistki Gin Wighmore. Utwór łącznie spędził tam aż 11 tygodni stając się największym przebojem roku na tej wyspie pokonując Poker Face Lady Gagi i Black Box Stana Walkera.

Piosenka znalazła się na jedynym póki co wydanym albumie grupy – The Weekend z 2009 roku i stała się ich największym przebojem. Kolejne utwory It’s Friday i Ordinary Life nie cieszyły się już tak wielką popularnością.

Łukasz Jaćkiewicz
Fan muzyki alternatywnej, dobrego bitu i niespotykanej wrażliwości. Szukający nowych wrażeń, alternatywnych perełek i ludzi z pasją. Najbliższe są mu klimaty R&B, ale jest otwarty na wiele innych, ciekawych gatunków. Swoje wolne pięć minut przeznacza na realizację swoich pasji, bieganie, tworzenie własnych tekstów i spędzanie czasu z przyjaciółmi.

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.