Dział News 12 lutego w muzyce. Kalendarium All About Music

12 lutego w muzyce. Kalendarium All About Music

I chociaż dzień kobiet dopiero przed nami, to już dziś opowiemy wam o kobietach muzyki i ich niezwykłych dokonaniach. Zapraszamy na muzyczną kronikę dnia 12 lutego.

1945

Znalezione obrazy dla zapytania kasia sobczykTego dnia w Tyczynie urodziła się Kazimiera Sawicka, znana jest szerszej publiczności jako Katarzyna Sobczyk, która jest jedną z największych gwiazd polskiej sceny bigbitowej. Kasia zaczęła swoją muzyczną karierę w wieku zaledwie szesnastu lat, by w 1964 zacząć pracować zespołem Czerwono-Czarni. To właśnie dzięki tej współpracy, jeszcze w tym samym roku Sobczyk wraz z zespołem Franciszka Walickiego została laureatką drugiego Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z piosenką O mnie się nie martw w kategorii piosenka rozrywkowa i taneczna. Rok później, Sobczyk, tym razem już samotnie, ponownie sięgnęła po ten tytuł z już nieco mniej rozpoznawalnym dziś utworem pod tytułem Nie wiem czy warto. Za sprawą kolaboracji Kasi Sobczyk i Czerwono-Czarnych, powstały jeszcze takie szlagiery polskiej piosenki jak Trzynastego, Nie bądź taki Szybki Bill, czy To nie grzech. Katarzyna Sobczyk zmarła 28 lipca 2010 na raka piersi.

2017

Znalezione obrazy dla zapytania adele grammy 2017Dokładnie rok temu, Adele świętowała swoje niezaprzeczalne zwycięstwo podczas pięćdziesiątego dziewiątego rozdania nagród Grammy. Tej nocy nasza brytyjska królowa muzyki zdobyła aż pięć statuetek, w tym wszystkie w trzech najważniejszych kategoriach, a mianowicie nagranie i piosenka roku za utwór Hello oraz album roku, czyli 25. Pozostałe dwie nagrody, które przypadły Adele to najlepszy występ oraz najlepszy album w kategorii pop. Co ciekawe, Brytyjka stała się pierwszym artystą w historii Grammy, który zdobył trzy najważniejsze nagrody dwukrotnie, robiąc to pierwszy raz w 2012 roku za sprawą albumu równie hojnie nagradzanego 21.

2009

I na koniec temat z innej beczki, niż tej muzycznej, choć dotyczący królowej muzyki pop. Mowa tutaj rzecz jasna o Madonnie oraz o jednej z jej pierwszych sesji zdjęciowych. W 1979 roku, kiedy Madonna miała zaledwie dwadzieścia lat i tułała się po ulicach Nowego Jorku w poszukiwaniu sławy, zapozowała kompletnie nago dla amerykańskiego fotografa Lee Friedlandera. Za uczestnictwo w tym artystycznym przedsięwzięciu przyszła gwiazda muzyki miała dostać tylko 25 dolarów. Po zdjęciach ślad zaginął, dopóki w 1985 roku nie trafiły na strony amerykańskiego Playboya. Jednak dziś wspominamy wydarzenia z 12 lutego 2009, kiedy to trzydzieści lat później jedna z fotografii z kompletnie gołą wokalistką została sprzedana na licytacji w brytyjskim domu aukcyjnym Christie’s za bagatela 37 500 dolarów.

Najpopularniejsze (48h)