Zbliżamy się powoli do końca kolejnego tygodnia kwietnia, a wraz z tym przedstawiamy Wam kolejną porcję informacji o tym co w muzyce piszczało, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu. Przed Wami krótka historia legendarnego wokalisty metalowego i jego gwiazdy, początek historii rock’n’rolla, a także właściwie początek dla Pink Floyd.

2002

16 lat temu jeden z najbardziej znanych artystów rockowych dołączył do grona najsłynniejszych muzyków świata. Mowa o wokaliście Black Sabbath, Ozzy’m Osbournie. Artysta o dość nietypowych zachowaniach scenicznych ma na koncie 3 nagrody Grammy i miliony sprzedanych płyt. Jednak właśnie to nie tylko muzyka doprowadziła Ozzy’ego do rozpoznawalności. W dużej mierze przyczyniły się do tego kontrowersyjne zachowania. Całkiem niedawno wspominaliśmy np. o zjedzeniu przez artystę nietoperza w trakcie koncertu. Ozzy twierdził, że zwierz był zabawką, jednak fani zgromadzeni pod sceną byli pewni, że był to prawdziwy nietoperz. Dzięki połączeniu talentu z umiejętnością skierowania na siebie uwagi Osbourne otrzymał swoją własną gwiazdę na Hollywood Walk of Fame. Wydarzenie przyznania gwiazdy rozpoczęło się w okolicy południa w słonecznej Kalifornii i zgromadziło ponad tysiąc fanów.

 

 

1968

12 kwietnia był również przełomowym w życiu grupy, ale także fanów, Pink Floyd. Tego dnia do zespołu dołączył jego jeden z głównych filarów, czyli sam David Gilmour. Właśnie lata 1967/1968 były szczególne w działalności grupy. Pink Floyd zastąpił Davidem dotychczasowego lidera zespołu Sydy Barretta. Artystę z znacznym stopniu pochłonęły wszelkie uzależnienia. Gilmour początkowo rozpoczął pracę z Pink Floyd jedynie na zastępstwo. Po krótkim czasie okazało się, że Berrett postanawia na dobre opuścić zespół. Dzięki temu David bez problemu mógł zająć jego miejsce już na dobre. Po wydaniu takich krążków jak Animals, czy The Wall rolę przejął Roger Waters, który po krótkim czasie opuścił zespół. Wtedy na czelę znów wysunął się Gilmour i stał się głównym kompozytorem Pink Floyd.

1954

Dzień 12 kwietnia można nazwać rewolucyjnym również w świecie muzyki rock’n’rollowej. Tego dnia swoją premierę miał utwór Rock Around the Clock, który uznawany jest za pierwszą kompozycję tego rodzaju muzyki. Została wykonana przez Bill’a Haley’a and His Comets. Utwór został napisany już 2 lata wcześniej przez duet Max C. Freedman i James E. Myers. Dlaczego, więc za datę jego premiery uznaje się 1954? Pierwotnie utwór został wykonany przez Sonny Dae and His Knights, jednak jego autorzy twierdzą, że napisali go specjalnie dla Halley’a. On z różnych przyczyn nie był w stanie nagrać go wcześniej, dlatego też nie jest uznawany za cover. Jego pierwszy tytuł brzmiał We’re Gonna Rock Around the Clock Tonight!, jednak został skrócony jedynie to Rock Around the Clock i w takiej wersji właśnie go znamy. Kompozycja została uznana przez magazyn The Rolling Stones za jeden z utworów wszech czasów.

 

pierwszy utwór rocknroll rock around the clock