Dział News 11 maja w muzyce. Kalendarium All About Music

11 maja w muzyce. Kalendarium All About Music

Znalezione obrazy dla zapytania kasia klich

Dziś dzień bez ściemniania, więc zbędnych ceregieli, oto kilka muzycznych wydarzeń, które miały miejsce tego dnia na przestrzeni historii pop kultury. Oto i one!

1973 / 2004

Znalezione obrazy dla zapytania kasia klichTen dzień dla Kasi Klich z pewnością był bardzo wyjątkowy. Po pierwsze ze względu na fakt, że w roku 1973 w Poznaniu przyszła na świat, a po drugie, ponieważ w swoje trzydzieste pierwsze urodziny zaręczyła się z Jarosławem ‘Yaro’ Płocicą. Jeśli jej twórczość jest wam obca, to pozwólcie, że coś wam o niej powiem. Kasia Klich jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale jazzu oraz muzyki rozrywkowej, co w późniejszych latach zaowocowało czterema albumami studyjnymi i jednym z największych hitów polskiej sceny muzycznej wczesnych lat XXI wieku, czyli Lepszy model. Tytuł utworu przez swoją niewyobrażalną popularność w 2002 roku, na stale wpisał się w nasz język potoczny.

1984

Znalezione obrazy dla zapytania sławek uniatowskiSwoje urodziny obchodzi też rodowity torunianin Sławek Uniatowski. I chociaż znamy go odkąd zadebiutował w czwartej edycji Idola, zdobywając w nim zaszczytne drugie miejsce, to dopiero teraz, po blisko trzynastu latach usilnych prób i starań, wydał swój debiutancki krążek. Poza albumem Metamorphosis, Uniatowski ma na koncie też współpracę z takimi tuzami polskiej piosenki jak Maryla Rodowicz, z którą nagrał utwór Będzie to co musi być, Adam Nowak, lider zespołu Raz Dwa Trzy, Leszek Możdżer, czy Sławomir Ciesielski, perkusista grupy Republika. Aktualnie Sławek Uniatowski skupia się na promocji swojego krążka, który zyskał zarówno poparcie krytyków, jak i widowni.

1981

Znalezione obrazy dla zapytania bob marleyNiestety, ale ten dzień wielbiciele reggae na całym świecie wspominają bardzo gorzko. W szpitalu w Miami zmarł w wieku zaledwie 36 lat Bob Marley. Ten legendarny jamajski muzyk pozostawił po sobie niezwykły dorobek artystyczny pod postacią dwunastu albumów studyjnych, które sprzedały się do dziś w ponad 75 milionach egzemplarzy, oraz kilkunastu niezapomnianych przebojów jak No Woman No Cry, czy Positive Vibration. Poza dorobkiem artystycznym Marley pozostawił po sobie też jedenastkę dzieci, które po jego śmierci odziedziczyły według wielu źródeł majątek warty ponad 30 milionów dolarów.

1970

Znalezione obrazy dla zapytania Woodstock: Music from the Original Soundtrack and MoreBlisko pięćdziesiąt lat temu do sprzedaży trafiła wyjątkowa kompilacja podsumowywująca to, co działo się rok wcześniej w mieście Bethel w stanie Nowy York. Mowa tutaj oczywiście o legendarnym już festiwalu Woodstock oraz krążku pod tytułem Woodstock: Music from the Original Soundtrack and More. Cały zestaw składał się z trzech dwustronnych płyt winylowych, a całość nagrań stanowiła ponad dwie godziny muzyki granej na żywo wprost ze festiwalowej sceny Woodstock. Na płytach znalazły się nagrania z występów takich gwiazd jak Jimi Hendrix, Santana, Joe Cocker czy The Who. Krążek doczekał się pierwszego miejsca na Billboard Pop Albums tego samego roku.

Popularne