Kalendarium All About Music 11 lutego w muzyce. Kalendarium All About Music

11 lutego w muzyce. Kalendarium All About Music

Kalendarium 11 lutego rozpoczniemy od przykrej wiadomości, wspomnienia wybitnej piosenkarki, która zmarła kilka lat temu. Oprócz napiszemy o tym, który kultowy zespół z Wielkiej Brytanii zagrał swój pierwszy koncert w USA, o urodzinach artystki, która współpracowała m. in. z Michaelem Jacksonem oraz o kolejnym rekordzie sprzedażowym zespołu Queen.

2012

nullDokładnie osiem lat temu muzyczny świat obeszła smutna wiadomość. Dzień przed 49. ceremonią rozdania nagród Grammy, w wieku 48 lat, zmarła Whitney Houston. Ciało artystki odnalezione zostało w wannie w jej hotelowym pokoju.

Piosenkarka zmarła wskutek przypadkowego utonięcia. W jej ciele znaleziono ślady silnych leków oraz narkotyków, w tym kokainy, która obok problemów z sercem, znacząco przyczyniła się do jej śmierci.

Whitney pochowana została w Westfield w stanie New Jersey. Na jej pogrzebie wystąpili Stevie Wonder, CeCe Winans, Alicia Keys, Kim Burrell i R. Kelly. Pożegnalną przemowę wygłosił między innymi Kevin Costner.

1964

null

Kilkadziesiąt lat wstecz swój pierwszy w karierze koncert w Stanach Zjednoczonych dał zespół The Beatles. W wypełnionym po brzegi Washington Coliseum zmieściło się osiem tysięcy osób. Brytyjczycy wystąpili na scenie położonej w centralnej części hali i byli otoczeni przez fanów z każdej strony.

Krzyki zgromadzonych na koncercie fanek były tak głośne, że jeden z policjantów użył naboi do pistoletu jako zatyczki do uszu. Całe wydarzenie było rejestrowane i można je znaleźć w internecie.

Po koncercie muzycy uczestniczyli w charytatywnym balu w brytyjskiej ambasadzie. Ta impreza z pewnością nie należała do udanych dla Ringo Starra. Perkusiście jeden z gości bez pytania obciął… kawałek włosów z głowy.

1962

nullUrodziny obchodzi dziś Sheryl Crow, amerykańska piosenkarka i aktorka. Dotychczas wydała dziesięć albumów studyjnych, które sprzedały się w ilości ponad 50 milionów kopii na całym świecie. Artystka ma na koncie również dziewięć nagród Grammy oraz współprace z takimi artystami jak Michael Jackson, Prince, Eric Clapton czy Stevie Wonder.

Jej kariera muzyczna nabrała rozpędu w 1987 roku. Po ukończeniu nauki na uniwersytecie, pracowała jako nauczycielka muzyki w szkole oraz nagrywała piosenki do przeróżnych reklam. Została dostrzeżona przez Michaela Jacksona, u boku którego występowała w chórkach, a nawet w duecie przy utworze I Just Can’t Stop Loving You, podczas trasy koncertowej Bad World Tour w latach 1987-89.

W ubiegłym roku wydała album zatytułowany Be Myself, który został doceniony przez krytyków.

 

2014

nullCztery lata temu zespół Queen ponownie przeszedł do historii. Tym razem w Wielkiej Brytanii, gdzie album Greatest Hits jako pierwszy indywidualny krążek, przebił barierę sześciu milionów sprzedanych kopii. Official Charts Company, czyli organizacja zajmująca się tworzeniem oficjalnych notowań na Wyspach, oznajmiła, że jedna na trzy brytyjskie rodziny posiada kopię tego krążka w swoim domu.

Na wydanej w 1981 roku płycie znajdują się takie przeboje Queen jak Bohemian Rhapsody, Another One Bites the Dust czy We Are the Champions.

Greatest Hits wciąż jest jedynym albumem, który w Wielkiej Brytanii kupiony został ponad sześć milionów razy. Barierę pięciu milionów przebiły do tej pory jeszcze trzy albumy: ABBAGold: Greatest HitsSgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band od The Beatles oraz Adele i jej 21.

 

Najpopularniejsze (48h)