Dział News 11 kwietnia w muzyce. Kalendarium All About Music

11 kwietnia w muzyce. Kalendarium All About Music

W tę środę przyjrzymy się historii ‘żuków’ i pewnej aukcji charytatywnej Robbie’go Williams’a.

1964

 Dokładnie 54 lata temu ci słynni dżentelmeni ze zdjęcia, ustanowili jeden z wielu rekordów w swojej karierze. Dzisiaj chodzi o osiągnięcie szczególne, a mianowicie o posiadanie aż 14 piosenek w notowaniu Billboard Hot 100. Rozpiętość pozycji singli była ogromna. Żuki zawładnęły niemal całą listą. Poczynając od miejsca pierwszego, na którym znajdował się ich melodyjny przebój Can’t Buy Me Love, a najniżej uplasował się także miłosny numer Love Me Do na 81 miejscu. Warto podkreślić, że w samej pierwszej dziesiątce znajdowało się aż 5 utworów formacji: 1. Can’t Buy Me Love 2. Twist And Shout 4. She Loves You 7. I Want To Hold Your Hand 9. Please Please Me. Pozostając w klimacie rankingowym, przeniesiemy o 6 lat do roku 1970, żeby świętować kolejny sukces grupy.

1970

Kolejna kultowa ballada The Beatles podbiła Stany wędrując na pierwsze miejsce list przebojów. Tym razem przyszła pora na Let It Be, które właśnie 11 kwietnia 1970 roku rozpoczęło swój 2 tygodniowy pobyt na szczycie notowań za oceanem. Utwór napisany przez McCartney’a z powtarzanym, prostym i chwytliwym refren, powstał pod wpływem niecodziennej inspiracji. Pewnej nocy Paul’owi przyśniła się jego zmarła matka, która udzieliła synowi pewnej rady. Zespół zbliżał się już do nieuniknionego rozpadu. Na tą napiętą sytuację, matka McCartney’a miała dla niego jedną radę: niech tak będzie (let it be). Kobieta radząc twórcy, by pozwolił się toczyć sprawom naturalnym nurtem, jednocześnie dała mu impuls do napisania i stworzenia kolejnego hitu. Mimo frustracji i niemocy, które pochłaniały Paul’a w danym czasie, powstała piosenka będąca swoistym oddechem, będącym akceptacją tej niełatwej sytuacji. Utwór do dziś pozostaje jednym z najbardziej znanych utworów grupy, między innymi ze względu na to, że był ostatnim singlem w historii działalności Beatles’ów.

2001

Przeskakujemy do roku 2001, kiedy to 11 kwietnia odbyła się aukcja charytatywna na rzecz szkoły w angielskim mieście Stoke-on-Trent, w którym urodził się Robbie Williams. Piosenkarz chciał wspomóc swoją starą szkołę,  by za uzyskane datki z aukcji, instytucja mogła wybudować obiekt, w którym mogłyby się odbywać wszelkie sztuki (teatralne, widowiskowe, czy zwykłe koncerty).  Muzyk wystawił na aukcję swoje ‚skarby’, jak chociażby jego prywatna, koncertowa toaleta,  bikini z motywem flagi brytyjskiej, milenijny plecak odrzutowy, a nawet swoje majtki z tygrysem, które dumnie prezentuje na zdjęciu obok. Pod młotek poszedł też rękopis słynnego utworu Angels, który został wylicytowany za 27 tys. funtów. W sumie zebrano 165 tys. funtów na rzecz szkoły.

Antonina Tuckahttps://antonina-tucka.tumblr.com/
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Damski odpowiednik Baby ('Baby Driver') - nie rozstaje się ze swoimi słuchawkami. Na co dzień uwielbia kadrować rzeczywistość. Jest AF - Anonimową Filmocholiczką. Wychowana na Dire Straits, Pink Floyd, U2, The Police. Oddana twórczości Cohen'a. Fanka OneRepublic, Mumford&Sons, Alabama Shakes, Imagine Dragons, Passenger, The Lumineers, Emeli Sandé, Alicii Keys, Selah Sue, a nawet Harry'ego Styles'a. Kocha muzykę przez pop, reggae, funk, soul, rock po jazz i muzykę klasyczną.

Popularne