I choć niektórym wydaje się, że Polska dla wielu artystów nadal jest krajem egzotycznym, Ci chętnie wspominają nas również w swoich piosenkach. Oto zestawienia artystów, którzy postanowili piękno naszego kraju ukazać w swoich utworach.

David Bowie – Warszawa

Davida Bowiego nie ma już z nami, zostały tylko jego melodie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że wokalista „odwiedził” nasz kraj dwukrotnie w 1973 i 1976 roku. Podczas drugiej podróży do Moskwy zatrzymał się w Warszawie na kilkugodzinny postój, podczas którego wybrał się na spacer, docierając do Placu Kolumny Paryskiej. W sklepie kupił kilka winyli, w tym płytę zespołu Śląsk z kompozycją Helokanie, na której częściowo oparł swój utwór Warszawa. Piosenkę napisał wraz z Brianem Eno i już rok później ukazała się ona na jego albumie Low. Kompozycja głównie instrumentalna, zawiera na końcu kilka wersów śpiewanych przez Bowiego w wymyślonym języku.

Piosenka otwierała jego trasy koncertowe w 1978 i 2002 roku.

U2 – New Year’s Day

W 1983 roku irlandzka grupa U2 wydała swój trzeci studyjny album War. Trzecią piosenką na liście oraz głównym singlem promocyjnym stała się piosenka New Year’s Day. Utwór początkowo miał być dedykowany ukochanej żonie wokalisty, jednak po dramatycznych wieściach o wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce oraz działalności ruchu Solidarność, postanowił on zmienić swoje zdanie i cały utwór zadedykował wszystkim Polakom. W trakcie kolejnych lat działalności zespołu i koncertach w Polsce, Bono niejednokrotnie przywoływał tę historię i chętnie ją opowiadał.

Groove Armada – Warsaw

Miłą niespodziankę w 2010 roku zgotowali nam także członkowie londyńskiego duetu Groove Armada. Panowie wydali album Black Light, a na nim piosenka, która nazwana została stolicą naszego kraju. Muzycy w jednym z wywiadów przyznali, że nagrywając album słuchali dużo Davida Bowiego, stąd pewnie zafascynowanie naszym miastem.

Sabaton – Uprising

Szwedzka grupa heavymetalowa wielokrotnie występowała w Polsce. Nasz kraj szczególnie upodobali sobie nagrywając również piosenkę Uprising. Znalazła się ona na płycie Coat of Arms wydanej w 2010 roku, a każdy utwór został zainspirowany wydarzeniem historycznym. Uprising bezpośrednio tyczyło się natomiast Powstawania Warszawskiego, a cała grupa przyjechała do Polski, aby nagrać teledysk. Zdjęcia realizowane były w Fabryce Norblina w Warszawie, w klipie wystąpili między innymi generał Władysław Skrzypczak, szwedzki aktor Peter Stormare, Mateusz Damięcki czy Monika Buchowiec. Premiera teledysku odbyła się w rocznice Powstania Warszawskiego.

Marina and the Diamonds – Hollywood

Wielu fanów czeka na nowe utwory Mariny and the Diamonds. W międzyczasie jednak mogą przypomnieć sobie ich starsze kompozycje. Do takich należy Hollywood, która opowiada o polskiej dziewczynie szukającej męża w Ameryce mającej na imię Anya.

Joy Division – Warsaw

Zanim słynne Joy Division zaczęło mieć taką nazwę, a nie inną, nazywało się Warsaw. Członkowie zaczerpnęli ją z piosenki Warszawa Davida Bowiego. Płyta o takiej samej nazwie miała się ukazać już w latach 70., jednak muzycy nie byli zachwyceni montażem końcowym jaki zgotowała im wytwórnia RCA. Nakład został wycofany i zniszczony. Dopiero w 1994 kompilacja została wydana oficjalnie, a wraz z nią utwór Warsaw.

Co ciekawe piosenka opowiada o postaci Rudolfa Hessa, wysokiego dygnitarza III Rzeszy i bliskiego współpracownika Hitlera. Poleciał on w 1941 roku do Szkocji, by spróbować nawiązać pokój między państwami Osi i Aliantami.

Kasabian – Re-Wired

Kasabian co prawda nie pokusili się o nagranie piosenki o naszym kraju, ale nawiązanie do naszego kraju mają w teledysku do Re-Wired. W klipie tym pokazano mnóstwo marek samochodów, a wśród nich naszego malucha czyli Fiata 126p. Nastąpiło to w 40. rocznicę pierwszego wyprodukowanego samochodu.

Re-Wired promowało jako drugi singiel wydany w 2011 roku album Velocirator!

 Low Roar – Poznan

Islandzka grupa Low Roar nie tak dawno wystąpiła u nas na trzech koncertach. Warto wspomnieć, że na ich ostatniej póki co płycie, Once in a Long, Long While, znajduje się piosenka o tytule Poznan, dedykowana naszemu miastu Poznaniowi. Inny utwór natomiast zatytułowany jest Gosia.

Wszystko to dzięki wokaliście zespołu, Ryanowi Karazija, który jest blisko związany z Polską i ma w niej wielu przyjaciół.

Interpol – Roland

Zespół Interpol zadebiutował w 2002 roku płytą Turn on the Bright Lights. Na wydawnictwie składającym się z jedenastu piosenek znalazła się piosenka Roland, w której Roland Banks śpiewa, że jego najlepszy kumpel jest mordercą, ma szesnaście noży i jest z Polski. Wszystko to znajdziemy w pierwszej zwrotce utworu.

 

Neon Indian – Polish Girl

Amerykański zespół Neon Indian postanowił także wspomnieć o jednej z naszych rodzimych pań. Polish Girl było drugą zapowiedzią płyty Era Extrana z 2011 roku.