Dział PublicystykaZestawienia redakcji

10 utworów, które napisała Sia, a Ty najprawdopodobniej nie miałeś o tym pojęcia cz. II

Przed wami kolejna odsłona utworów, które napisała Sia dla innych artystów. W drugiej części dowiecie się jaką piosenkę napisała australijska wokalistka m.in. dla Beyonce i Carly Rae Jepsen. W tym zestawieniu zobaczycie również kompozycje, o których nigdy nie pomyślelibyście, że wyszły spod pióra Pani Furler. Zaczynamy!

1. Britney Spears – Passenger

Każdy wie, że Sia napisała dla Britney utwór Perfume, który został singlem promującym płytę Britney Jean. Jednak nie każdy wie, że na to samo wydawnictwo Furler stworzyła tekst do jeszcze jednej piosenki- Passenger. Piosenka wzbudziła wiele kontrowersji, ponieważ portale internetowe uważały, że w tym kawałku Spears nie brzmi jak Spears.

2. Lea Michele – If You Say So

Na drugi rzut młoda, uzdolniona aktorsko i wokalnie Lea Michele, która w 2014 r. wydała debiutancki album Louder. If You Say So, to jedna z ostatnich piosenek nagranych na tę płytę. Utwór zamyka wydawnictwo i powstał ku pamięci Cory’ego Monteith, który zmarł rok przed opublikowaniem krążka. Mężczyzna był narzeczonym Lei. Co ciekawe Sia na ten longplay napisała jeszcze: You’re Mine, Cannonball i Battlefield.

3. Carly Rae Jepsen – Boy Problems

Nadszedł czas na uzdolnioną, ale jakże niedocenioną Carly Rae Jepsen. Jej drugi studyjny album E•MO•TION skradł serca krytyków na całym świecie i był prawdziwą kopalnią hitów. Każda piosenka zawarta na tym wydawnictwie miała potencjalną szanse na zostanie międzynarodowym przebojem. Jednak ze względu na przekładaną datę premiery i słabą promocję, płyta nie dotarła do słuchaczy. Jednym z singli, który okazał się totalną porażką był Boy Problems. To nie jedyna piosenka na tym krążku, która wyszła spod pióra Sii. Na E•MO•TION pojawiło się się również Making the Most of the Night.

4. Beyonce – Pretty Hurts

Pretty Hurts początkowo nie było przeznaczone dla Pani Knowles. Pierwotnie utwór ten miał trafić w ręce Katy Perry, a później Rihanny – obie panie go odrzuciły. Ostatecznie znalazł się on na imiennej płycie Beyonce oraz został wybrany na singiel. Piosenka nie odniosła spodziewanego sukcesu. Choć wydaje się, że to nie jest najważniejsze, ponieważ kompozycja wraz z teledyskiem porusza ważny problem.

5. Marco Mengoni – Rock Bottom

Rock Bottom to angielski odpowiednik włoskiego Le cose che non ho. Piosenka w rodzimym kraju Marco Mengoniego okazała się prawdziwym hitem, gdzie rozeszła się w łącznym nakładzie 200 tys. kopii i otrzymała status poczwórnej platyny. Angielska wersja napisana przez Się nie została wydana na singiel, przez co niewiele osób słyszało tę kompozycję.

6. Blondie – Best Day Ever

W tym roku mija 20 lat od powrotu formacji Blondie. Z tej okazji zespół wydał jeszcze gorący, jedenasty studyjny album Pollinator. Best Day Ever nie zostało jeszcze wybrane na singiel, ale nic straconego, ponieważ muzycy dopiero na dobre zaczynają promocję długo wyczekiwanego wydawnictwa.

7. Maroon 5 feat. Gwen Stefani – My Heart Is Open

Pamiętacie jeszcze kolaboracje Maroon 5 i Gwen Stefani? W wyniku ich współpracy powstał utwór My Heart Is Open, który znalazł się na płycie V (2014). To jedyna kompozycja na krążku, do której został zaproszony gość. Nie każdy wie, że tekst do tej emocjonalnej piosenki wyszedł spod pióra Sii Furler. Jeżeli nie znacie tej piosenki, to koniecznie musicie nadrobić zaległości.

8. Neon Hitch – Get Over U

Neon Hitch to początkująca wokalistka, która została dostrzeżona przez Benny’ego Blanco na jednej z platform muzycznych. Get Over U to jeden z pierwszych utworów, jakie stworzyła artystka w swojej karierze. Promocyjna piosenka doczekała się teledysku, który został wyświetlony prawie 2 miliony razy. Interesujący jest fakt, że Neon Hitch również pisze dla innych artystów, wokalistka współtworzyła tekst do hitu KeshyBlah Blah Blah.

9. Will Young – You Don’t Know 

Teraz cofnijmy się dziewięć lat wstecz, kiedy to do sprzedaży trafiła płyta Let It Go Will Younga. Płyta, która odniosła niebywały sukces w Wielkiej Brytanii i rozeszła się w łącznym nakładzie 400 tys. kopii. Artysta poprosił Się o pomoc, a ta nie wahała się ani chwili. To właśnie spod jej pióra wyszło You Don’t Know, które oficjalnie nie zostało wybrane na promocyjny singiel.

10. Kygo feat. Foxes – Oasis

Oasis to jedna z najnowszych kompozycji, do której Sia napisała tekst. Kompozycja pochodzi z płyty Cloud Nine, która zawiera kilka imponujących duetów. My skupiamy się na wyżej wspomnianym Oasis, które powstało we współpracy z niedocenioną Foxes. Utwór nie został wybrany na singiel, ale muzycy zagrali go na żywo podczas ubiegłorocznej edycji Radio 1’s Big Weekend.

Tags
Show More


Paweł Markiewicz

Student III roku Dziennikarstwa i komunikacji społecznej w Lublinie. Miłośnik brytyjskiego, jak i polskiego rynku muzycznego. Swoją przyszłość wiąże z dziennikarstwem muzycznym.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *