Smutne wieści dostaliśmy wczoraj z Londynu. W wieku zaledwie 46 lat zmarła irlandzka wokalistka Dolores O’Riordan, znana jako frontmanka zespołu The Cranberries. Przypomnijmy sobie za jaki piosenki ją pokochaliśmy.

Wybór dziesięciu utworów był bardzo trudny. Formacja nagrała w całej swojej działalności siedem albumów studyjnych, a Dolores dorzuciła do tego dwa krążki solowo. Grupa podobno pracowała nad nowym wydawnictwem. Niestety nie zdążyli nam go zaprezentować – Dolores odeszła nagle wczoraj. Oto kilka utworów, które uwielbiamy.

Zombie

Bodajże najbardziej znany utwór zespołu i główny singiel z drugiej płyty No Need to Argue z 1994 roku. Jest to także jeden z najbardziej popularnych protest songów, napisany ku chwale dwóch chłopców: Jonathana Balla i Tima Parry’ego, którzy zostali zabici przez bombę w 1993 roku.

Pamiętny występ w Polsce.

 Linger

Jeden z pierwszych singli zespołu, wydany w 1993 roku. Piosenka promowała ich pierwszy studyjny album Everybody Else Is Doing It, So Why Can’t We? Piosenkę później coverowała między innymi Kelly Clarkson.

Dreams

Najbardziej chyba rozpoznawalny utwór zespołu w Polsce. Piosenka do dzisiaj jest bardzo chętnie grana w naszych stacjach radiowych. W 1992 roku została wydana jako pierwszy singiel The Cranberries, ale dopiero reedycja singla dwa lata później przyniosła mu większe sukcesy.

Ode to My Family

Dolores w jednym z wywiadów opowiedziała, że piosenka ta opowiada o jej dążeniu do prostoty życia po tym jak osiągnęła sukces jako dziecko. W utworze usłyszymy również aranżację smyczkową, którą skomponowała wokalistka.

Salvation

Bardziej rockowa kompozycja zespołu, która promowała nową erę w twórczości zespołu. Piosenka zapowiada ich nowy album To the Faithful Departed.

When You’re Gone

Dla wielu jedna z ulubionych kompozycji zespołu. Została wydana w 1996 roku jako część albumu To the Faithful Departed i promowała ten album jako trzeci singiel.

Promises

Końcówka lat 90. The Cranberries wydają płytę Bury the Hatchet, na okładce singla widzimy misia, który do połowy płonie. Jeden z ostatnich „chartsowych” utworów zespołu.

Just My Imagination

Piosenka znalazła się na tym samym albumie, ale może też być kojarzona z filmem The Devil’s Own, w którym się pojawiła. Zobaczcie jaki prosty, ale fajny teledysk.

Why

Ostatni singiel zespołu przed śmiercią Dolores. Promował ich ostatni album Something Else wydany w 2017 roku.

Ordinary Day

Dolores wydała dwa albumy solowe. Z jednego z nich pochodzi Ordinary Day, chyba jej największy solowy sukces.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.