10 utworów Dolores O’Riordan z The Cranberries za które ją zapamiętamy

Share this post

Smutne wieści dostaliśmy wczoraj z Londynu. W wieku zaledwie 46 lat zmarła irlandzka wokalistka Dolores O’Riordan, znana jako frontmanka zespołu The Cranberries. Przypomnijmy sobie za jaki piosenki ją pokochaliśmy.

Wybór dziesięciu utworów był bardzo trudny. Formacja nagrała w całej swojej działalności siedem albumów studyjnych, a Dolores dorzuciła do tego dwa krążki solowo. Grupa podobno pracowała nad nowym wydawnictwem. Niestety nie zdążyli nam go zaprezentować – Dolores odeszła nagle wczoraj. Oto kilka utworów, które uwielbiamy.

Zombie

Bodajże najbardziej znany utwór zespołu i główny singiel z drugiej płyty No Need to Argue z 1994 roku. Jest to także jeden z najbardziej popularnych protest songów, napisany ku chwale dwóch chłopców: Jonathana Balla i Tima Parry’ego, którzy zostali zabici przez bombę w 1993 roku.

Pamiętny występ w Polsce.

 Linger

Jeden z pierwszych singli zespołu, wydany w 1993 roku. Piosenka promowała ich pierwszy studyjny album Everybody Else Is Doing It, So Why Can’t We? Piosenkę później coverowała między innymi Kelly Clarkson.

Dreams

Najbardziej chyba rozpoznawalny utwór zespołu w Polsce. Piosenka do dzisiaj jest bardzo chętnie grana w naszych stacjach radiowych. W 1992 roku została wydana jako pierwszy singiel The Cranberries, ale dopiero reedycja singla dwa lata później przyniosła mu większe sukcesy.

Ode to My Family

Dolores w jednym z wywiadów opowiedziała, że piosenka ta opowiada o jej dążeniu do prostoty życia po tym jak osiągnęła sukces jako dziecko. W utworze usłyszymy również aranżację smyczkową, którą skomponowała wokalistka.

Salvation

Bardziej rockowa kompozycja zespołu, która promowała nową erę w twórczości zespołu. Piosenka zapowiada ich nowy album To the Faithful Departed.

When You’re Gone

Dla wielu jedna z ulubionych kompozycji zespołu. Została wydana w 1996 roku jako część albumu To the Faithful Departed i promowała ten album jako trzeci singiel.

Promises

Końcówka lat 90. The Cranberries wydają płytę Bury the Hatchet, na okładce singla widzimy misia, który do połowy płonie. Jeden z ostatnich „chartsowych” utworów zespołu.

Just My Imagination

Piosenka znalazła się na tym samym albumie, ale może też być kojarzona z filmem The Devil’s Own, w którym się pojawiła. Zobaczcie jaki prosty, ale fajny teledysk.

Why

Ostatni singiel zespołu przed śmiercią Dolores. Promował ich ostatni album Something Else wydany w 2017 roku.

Ordinary Day

Dolores wydała dwa albumy solowe. Z jednego z nich pochodzi Ordinary Day, chyba jej największy solowy sukces.

Łukasz Jaćkiewicz
Fan muzyki alternatywnej, dobrego bitu i niespotykanej wrażliwości. Szukający nowych wrażeń, alternatywnych perełek i ludzi z pasją. Najbliższe są mu klimaty R&B, ale jest otwarty na wiele innych, ciekawych gatunków.

Related posts

Margaret rusza w pierwszą biletowaną trasę koncertową

Margaret już wkrótce wyda swoją nową płytę. Promować ją będzie specjalna trasa koncertowa.

Spacer po dyskografii zespołu Deaf Havana

Popularność Deaf Havana, alt-rockowego zespołu z Wielkiej Brytanii, rośnie wraz z każdym wydanym...

Nowy singiel: PRO8L3M – Jak Disney

Duet PRO8L3M wychodzi naprzeciw promocji swojej najnowszej płyty. Właśnie ukazał się nowy singiel...

Najpopularniejsze (48h)