Dział Publicystyka 10 polskich "One Hit Wonder", którzy mieli swoje pięć minut

10 polskich „One Hit Wonder”, którzy mieli swoje pięć minut

Jedni odnoszą sukcesy przez kilka lat, inni wydają piosenkę, która okazuje się sukcesem i słuch o nich ginie. Tak właśnie jest w przypadku dziesięciu artystów, których wybraliśmy dziś do naszego artykułu.

Gabriel Fleszar – Kroplą deszczu

Kroplą deszczu to jeden z najgłośniejszych przebojów końcówki lat 90. Dla młodego wówczas Gabriela Fleszara był to pierwszy singiel, który osiągnął wielki sukces i jak się okazało ostatni, mimo że niektóre single były grane w rozgłośniach radiowych. Wokalista wydał trzy solowe albumy, ale żaden z nich nie zrobił furory na listach przebojów. Potem próbował swoich sił w zespole Candida, współpracował też w projekcie Qlhead – żaden z tych projektów nie przebił się jednak do świadomości większości Polaków. W 2011 roku pojawił się w programie The Voice of Poland, gdzie trafił do drużyny Nergala, ale ostatecznie nie wybił się z programu.

Po tylu latach dla wielu jest pamiętany jako ten od piosenki Kroplą deszczu.

Krzysztof Antkowiak – Zakazany owoc

O Krzysztofie Antkowiaku było ostatnio głośno za sprawą jego udziału w programie Twoja twarz brzmi znajomo. W świadomości jednak wielu pozostanie jako wokalista, który sławę zdobył wykonując piosenkę Zakazany owoc. W połowie lat 80. występował w programie Jacka Cygana, Dyskoteka pana Jacka. Znajomość ta zmieniła się w głębszą współpracę. Wokalista wystąpił na Festiwalu w Opolu i zdobył nagrodę publiczności. Warto dodać, że oprócz tekstu Cygana, muzykę skomponował Krzesimir Dębski. Sława Antkowiaka jednak drastycznie przygasła po jego zwycięstwie. Obecnie śpiewa w zespole Simplefields.

De Su – Życie cudem jest

Na fali sukcesów żeńskich grup, w 1993 roku w Polsce powstała grupa De Su. Trzy lata później zespół wydał swój debiutancki album, który cieszył się sporym zainteresowaniem i zdobył nawet status złotej płyty za sprzedaż 100 tysięcy egzemplarzy. W świadomości jednak wielu, De Su znane jest tylko z piosenki Życie cudem jest, które do dziś grane jest przez większość stacji radiowych. Sukces piosenki przykrył kolejne single – Kruchego świata echem czy Właśnie stajesz się, które również były wtedy znane.  Grupa wydała jeszcze potem jeden album, ale przeszedł bez echa. Drogi dziewczyn się rozeszły i ostatecznie wycofały się z życia publicznego.

Warto jednak dodać, że corocznie w okolicach świąt Bożego Narodzenia w stacjach radiowych grana jest ich piosenka Kto wie?.

Funky Filon

Gdy zapytalibyście kogoś kim jest Funky Filon, pewnie nie wielu z nas by wiedziało. Filip Rakowski, bo tak naprawdę się nazywa, zasłynął piosenką Mała Chinka, w której śpiewa również Kaja Paschalska. Piosenka została wydana na jego drugiej płycie Pan Fikoł, która niestety przeszła bez echa. Piosenka jednak przebiła się w świadomości ludzi i jest również kojarzona z osobą Kai Paschalskiej. Obecnie Funky Filon skupił się na pracy producenckiej.

Jeden Osiem L

Na przełomie 2003 i 2004 roku zespół Jeden Osiem L święcił największe triumfy do tego stopnia, że ich hiphopowa piosenka Jak zapomnieć przebiła się do stacji radiowych w całej Polsce i do tej pory jest w nich grana. Piosenka promowała album Wideoteka, który pokrył się złotem i choć grupa działa do dziś i wydaje kolejne albumy i single, nie przebiła już popularnością tej piosenki.

Jak zapomnieć dla wielu jest uważane z komercjalizacją polskiego hip hopu i spłyceniem jego przekazu.

Sylwia Wiśniewska – 12 łez

Sylwia Wiśniewska miała naprawdę wielki potencjał w 2004 roku. Jej piosenka 12 łez grana była w każdej stacji radiowej i do dziś jest w nich puszczana. Po wydaniu jednak albumu Dedykacja  zawiesiła solową karierę i zaczęła udzielać się w bardziej niszowych projektach jak Karimski Club.

Marcin Rozynek – Siłacz

Choć Marcin Rozynek zdążył wydać siedem albumów, w tym dwa z z zespołem Atmosphere, to pierwszy solowy Księga urodzaju okazał się największym sukcesem. Singlem przewodnim była piosenka Siłacz, znana chyba każdemu z nas. Kolejne single już jednak nie zdobyły tak dużej popularności, a sam wokalista próbował swoich sił nawet w preselekcjach do Eurowizji w 2004 roku, gdzie zajął trzecie miejsce.

Magda Femme – Kłamstwo

Po odejściu z zespołu Ich Troje, Magda Femme skupiła się na karierze solowej. Choć jej pierwszy solowy album Empiryzm przeszedł bez większego echa, to już drugi 5000 myśli spotkał się z przychylnym odzewem od fanów. Piosenka Kłamstwo zdobyła sporą popularność w stacjach radiowych, a w promocji pomógł także teledysk, który nazywany był wtedy najdroższym w historii polskiej muzyki. Czy słusznie? Tego nie wiemy.

Yaro – Rowery dwa

Yaro czyli Jarosław Płocica zasłynął jako ten, który stworzył utwór Rowery dwa w 1997 roku. Utwór znalazł się na jego drugim albumie Jazzda (pierwszy przeszedł bez większego echa) i gościnnie wzięła w nim udział Reni Jusis.

Raper wydał jeszcze jeden solowy album, ale bardziej znany jest z produkcji albumu Liroya, Dzień Szaka-La, czy tych, które produkował dla swojej późniejszej żony Kasi Klich.

Norbi – Kobiety są gorące

Pierwszy i jedyny hit Norbiego. Wokalista wydał go w 1997 roku i żaden z kilkunastu potem wydanych utworów nie odniósł choćby podobnej popularności. Norbi wydał łącznie pięć albumów, nagrywał duety z Natalią Kukulską, Krzysztofem Krawczykiem czy Kasią Pysiak.

Łukasz Jaćkiewicz
Fan muzyki alternatywnej, dobrego bitu i niespotykanej wrażliwości. Szukający nowych wrażeń, alternatywnych perełek i ludzi z pasją. Najbliższe są mu klimaty R&B, ale jest otwarty na wiele innych, ciekawych gatunków.

Najpopularniejsze (48h)