Jedni odnoszą sukcesy przez kilka lat, inni wydają piosenkę, która okazuje się sukcesem i słuch o nich ginie. Tak właśnie jest w przypadku dziesięciu artystów, których wybraliśmy dziś do naszego artykułu.

Gabriel Fleszar – Kroplą deszczu

Kroplą deszczu to jeden z najgłośniejszych przebojów końcówki lat 90. Dla młodego wówczas Gabriela Fleszara był to pierwszy singiel, który osiągnął wielki sukces i jak się okazało ostatni, mimo że niektóre single były grane w rozgłośniach radiowych. Wokalista wydał trzy solowe albumy, ale żaden z nich nie zrobił furory na listach przebojów. Potem próbował swoich sił w zespole Candida, współpracował też w projekcie Qlhead – żaden z tych projektów nie przebił się jednak do świadomości większości Polaków. W 2011 roku pojawił się w programie The Voice of Poland, gdzie trafił do drużyny Nergala, ale ostatecznie nie wybił się z programu.

Po tylu latach dla wielu jest pamiętany jako ten od piosenki Kroplą deszczu.

Krzysztof Antkowiak – Zakazany owoc

O Krzysztofie Antkowiaku było ostatnio głośno za sprawą jego udziału w programie Twoja twarz brzmi znajomo. W świadomości jednak wielu pozostanie jako wokalista, który sławę zdobył wykonując piosenkę Zakazany owoc. W połowie lat 80. występował w programie Jacka Cygana, Dyskoteka pana Jacka. Znajomość ta zmieniła się w głębszą współpracę. Wokalista wystąpił na Festiwalu w Opolu i zdobył nagrodę publiczności. Warto dodać, że oprócz tekstu Cygana, muzykę skomponował Krzesimir Dębski. Sława Antkowiaka jednak drastycznie przygasła po jego zwycięstwie. Obecnie śpiewa w zespole Simplefields.

De Su – Życie cudem jest

Na fali sukcesów żeńskich grup, w 1993 roku w Polsce powstała grupa De Su. Trzy lata później zespół wydał swój debiutancki album, który cieszył się sporym zainteresowaniem i zdobył nawet status złotej płyty za sprzedaż 100 tysięcy egzemplarzy. W świadomości jednak wielu, De Su znane jest tylko z piosenki Życie cudem jest, które do dziś grane jest przez większość stacji radiowych. Sukces piosenki przykrył kolejne single – Kruchego świata echem czy Właśnie stajesz się, które również były wtedy znane.  Grupa wydała jeszcze potem jeden album, ale przeszedł bez echa. Drogi dziewczyn się rozeszły i ostatecznie wycofały się z życia publicznego.

Warto jednak dodać, że corocznie w okolicach świąt Bożego Narodzenia w stacjach radiowych grana jest ich piosenka Kto wie?.

Funky Filon

Gdy zapytalibyście kogoś kim jest Funky Filon, pewnie nie wielu z nas by wiedziało. Filip Rakowski, bo tak naprawdę się nazywa, zasłynął piosenką Mała Chinka, w której śpiewa również Kaja Paschalska. Piosenka została wydana na jego drugiej płycie Pan Fikoł, która niestety przeszła bez echa. Piosenka jednak przebiła się w świadomości ludzi i jest również kojarzona z osobą Kai Paschalskiej. Obecnie Funky Filon skupił się na pracy producenckiej.

Jeden Osiem L

Na przełomie 2003 i 2004 roku zespół Jeden Osiem L święcił największe triumfy do tego stopnia, że ich hiphopowa piosenka Jak zapomnieć przebiła się do stacji radiowych w całej Polsce i do tej pory jest w nich grana. Piosenka promowała album Wideoteka, który pokrył się złotem i choć grupa działa do dziś i wydaje kolejne albumy i single, nie przebiła już popularnością tej piosenki.

Jak zapomnieć dla wielu jest uważane z komercjalizacją polskiego hip hopu i spłyceniem jego przekazu.

Sylwia Wiśniewska – 12 łez

Sylwia Wiśniewska miała naprawdę wielki potencjał w 2004 roku. Jej piosenka 12 łez grana była w każdej stacji radiowej i do dziś jest w nich puszczana. Po wydaniu jednak albumu Dedykacja  zawiesiła solową karierę i zaczęła udzielać się w bardziej niszowych projektach jak Karimski Club.

Marcin Rozynek – Siłacz

Choć Marcin Rozynek zdążył wydać siedem albumów, w tym dwa z z zespołem Atmosphere, to pierwszy solowy Księga urodzaju okazał się największym sukcesem. Singlem przewodnim była piosenka Siłacz, znana chyba każdemu z nas. Kolejne single już jednak nie zdobyły tak dużej popularności, a sam wokalista próbował swoich sił nawet w preselekcjach do Eurowizji w 2004 roku, gdzie zajął trzecie miejsce.

Magda Femme – Kłamstwo

Po odejściu z zespołu Ich Troje, Magda Femme skupiła się na karierze solowej. Choć jej pierwszy solowy album Empiryzm przeszedł bez większego echa, to już drugi 5000 myśli spotkał się z przychylnym odzewem od fanów. Piosenka Kłamstwo zdobyła sporą popularność w stacjach radiowych, a w promocji pomógł także teledysk, który nazywany był wtedy najdroższym w historii polskiej muzyki. Czy słusznie? Tego nie wiemy.

Yaro – Rowery dwa

Yaro czyli Jarosław Płocica zasłynął jako ten, który stworzył utwór Rowery dwa w 1997 roku. Utwór znalazł się na jego drugim albumie Jazzda (pierwszy przeszedł bez większego echa) i gościnnie wzięła w nim udział Reni Jusis.

Raper wydał jeszcze jeden solowy album, ale bardziej znany jest z produkcji albumu Liroya, Dzień Szaka-La, czy tych, które produkował dla swojej późniejszej żony Kasi Klich.

Norbi – Kobiety są gorące

Pierwszy i jedyny hit Norbiego. Wokalista wydał go w 1997 roku i żaden z kilkunastu potem wydanych utworów nie odniósł choćby podobnej popularności. Norbi wydał łącznie pięć albumów, nagrywał duety z Natalią Kukulską, Krzysztofem Krawczykiem czy Kasią Pysiak.