Dziś w ramach Kalendarium czekają na Was trzy muzyczne newsy. Dwa z nich będą o urodzinach, ponieważ swoje święta obchodzą dziś wokalista zespołu U2 oraz francuski DJ, który ponad dekadę temu cieszył się ogromną sławą w Europie. Na sam koniec natomiast przenosimy się na 59. Konkurs Piosenki Eurowizji i wspominamy triumf Conchity Wurst.

1960

nullDziś urodziny obchodzi Paul David Hewson, który szerszej publiczności znany jest jako Bono, lider zespołu U2.

Hewson urodził się w Dublinie, stolicy Irlandii. Wychowywał się oraz dorastał w tym samym mieście. W końcu 25 wrześnie 1976 roku Bono, David „The Edge” Evans, Dik Evans oraz Adam Clayton założyli zespół o nazwie Feedback, który szybko został przemianowany na The Hype, a po odejściu Dika Evansa przyjęto nazwę U2, pod którą grupa nagrywa i koncertuje do teraz.

Bono po dziś dzień jest głównym wokalistą oraz tekściarzem grupy. Zespół na koncie ma aktualnie 14 albumów studyjnych, w tym ostatni zatytułowany Songs of Experience, wydany został na początku grudnia ubiegłego roku.

Na scenie Irlandczyk dawniej słynął dzięki wykreowaniu kilku alter ego, w które wcielał się podczas koncertów. Jednym z nich było The Fly. Kiedy Bono wcielał się w tę rolę, zawsze zakładał przeciwsłoneczne okulary. Te szybko stały się jednym z znaków rozpoznawczych frontmana U2, który rozstaje się z nimi bardzo rzadko. W 2014 roku muzyk wyznał, że okulary nosi, ponieważ od 20 lat choruje na jaskrę.

Artysta doskonale jest znany również dzięki swojej charytatywnej działalności oraz wypowiedzi, które dotyczą polityki. Głównym przedmiotem zainteresowania muzyka są problemy krajów Trzeciego Świata. Oprócz nagród muzycznych, których ma na swoim koncie bardzo dużo, często nagradzany był właśnie za swój wkład w rozwój najuboższych państw. Wyróżniony został między innymi najwyższym francuskim odznaczeniem państwowym – Orderem Legii Honorowej, a dwa razy nominowany był do Pokojowej Nagrody Nobla.

1969

nullSwoje święto obchodzi dziś jeszcze jeden artysta. Jest nim Bob Sinclar, francuski DJ i producent muzyczny. O ile jego pseudonim artystyczny Wam nic nie mówi, o tyle piosenka znajdująca się poniżej tekstu powinna wywołać w Was nostalgię, jeśli tylko choć trochę interesowaliście się muzyką w latach 2005-2006 albo oglądaliście popularne wtedy stacje muzyczne.

Sinclar jest bowiem twórcą takich hitów jak Love Generation, Rock This Party czy World Hold On. Na swoim koncie ma 9 albumów studyjnych. Zadebiutował w 1998 roku, natomiast ostatni wydał w 2013. DJ wciąż jest czynny zawodowo. Kilka miesięcy wydał między innymi utwór Til The Sun Rise Up, na którym usłyszeć możemy Akona. Sinclara na żywo najczęściej możemy spotkać na hiszpańskiej Ibizie, gdzie przez całe lato będzie regularnie występował.

2014

 

nullNim włączycie dziś wieczorem drugi półfinał Eurowizji i będziecie trzymać kciuki za reprezentantów naszego kraju, przenieście się z nami o cztery lata wstecz na 59. Konkurs Piosenki Eurowizji.

Ten do historii przeszedł jako jeden z bardziej kontrowersyjnych konkursów, bowiem wygrała go Conchita Wurst, austriacka drag queen, w którą wciela się Thomas Neuwirth.

Artystka z utworem Rise Like a Phoenix wygrała dzięki 290 punktom uzyskanym dzięki głosom publiczności zgromadzonej przed telewizorami oraz specjalnie powołanemu jury z każdego państwa, do którego właśnie od 59. edycji należy połowa głosów. Po swojej wygranej wszystkie swoje przemowy kierowała do osób sprzeciwiających się środowiskom LGBT, a swój triumf dedykowała wszystkim, którzy wierzą w równość i tolerancję.

Podczas tego konkursu Polskę reprezentowali Cleo i Donatan. My Słowianie – We Are Slavic zajęło wówczas 14. miejsce. Co ciekawe, na tak odległe miejsce wpływ miały głównie głosy komisji, bowiem w głosowaniu widzów nasz kraj zajął 5. pozycję.

Poprzedni artykułEnrique Iglesias prezentuje nowy teledysk
Następny artykułDrugi półfinał Eurowizji 2018 dziś wieczorem!