Dział News 10 lutego w muzyce. Kalendarium All About Music

10 lutego w muzyce. Kalendarium All About Music

Dziś obchodzimy imieniny  Elwiry, Gabriela i Michała. Wśród najważniejszych rocznic należy wymienić Baracka Obamę, który oświadczył, że zamierza ubiegać się o fotel prezydenta czy datę rozpoczęcia XX Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. 

1937

81 lat temu na świat przyszła jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy jazzu i soulu XX wieku. Roberta Flack, bo o niej mowa, na swoim koncie ma siedemnaście studyjnych albumów. Wiele z nich pokryło się statusami platyny i złota, a prawie każda z nich przyniosła jej niezapomniane przeboje. Do najbardziej znanych należy zaliczyć You’ve Got a Friend, The First Time Ever I Saw Your Face, Where Is the Love, Killing Me Softly with His Song czy Feel Like Makin’ Love. Na swoim koncie ma także dwa albumy koncertowe oraz jeden soundtrack do Bustin’ Loose.

Podczas swojej długiej kariery została uhonorowana czterema statuetkami Grammy oraz dziewięcioma kolejnymi nominacjami. Była pierwszą artystką, która zdobyła dwa lata z rzędu nagrodę w kategorii Record of the Year. Ostatnio zrobiło się o niej ciszej, ostatnie wydawnictwo jej autorstwa ukazało się w 2012 roku i zawierało przeboje zespołu The Beatles.

1970

W Polsce natomiast, 48 lat temu urodził się Smolik, jeden z najbardziej znanych polskich muzyków, kompozytorów, multiinstrumentalistów i producentów muzycznych. Smolik zaczynał jako klawiszowiec zespołu Wilki, gdzie występował do 2014 roku. To on stoi za produkcją najbardziej znanych polskich albumów jak Solo Roberta Gawlińskiego czy Milena Kasi Nosowskiej. Współpracował z wieloma artystami takimi jak Kayah, Artur Rojek, Krzysztof Krawczyk czy Maria Peszek.

Solowo ma na swoim koncie pięć albumów oraz jeden nagrany pod szyldem Smolik/Kev Fox i Historie z Miuoshem i Natalią Grosiak. Dwukrotnie brał również udział w trasie koncertowej Męskie Granie.

2003

15 lat temu znana amerykańska wokalistka Anastacia przeszła siedmiogodzinną operację usunięcia nowotworu wraz z plastycznym zabiegiem rekonstrukcji piersi. Operacja zakończyła się sukcesem, a o chorobie dowiedziała się zaledwie miesiąc przed. W walce z chorobą wspierało ją wielu fanów, a także gwiazdy takie jak Elton John czy Sharon Osbourne.

Choroba wróciła 10 lat później, gdy ponownie zdiagnozowano u niej raka piersi. Wokalistka zmuszona była odwołać trasę koncertową i wstrzymać wszystkie swoje zawodowe zobowiązania. Walkę ponownie wygrała.

Łukasz Jaćkiewicz
Fan muzyki alternatywnej, dobrego bitu i niespotykanej wrażliwości. Szukający nowych wrażeń, alternatywnych perełek i ludzi z pasją. Najbliższe są mu klimaty R&B, ale jest otwarty na wiele innych, ciekawych gatunków.

Najpopularniejsze (48h)