Kalendarium All About Music 10 kwietnia w muzyce. Kalendarium All About Music

10 kwietnia w muzyce. Kalendarium All About Music

Dziś Kalendarium rozpoczynamy dwoma faktami o zespole The Beatles. Najpierw z okazji rocznicy śmierci wspominamy „Piątego Beatlesa”, a następnie piszemy o oficjalnym zakończeniu działalności grupy. Na sam koniec wspominamy Jacka Kaczmarskiego, autora takich utworów jak Obława czy Mury.

1962

nullCo prawda zespół The Beatles zasłynął głównie jako czteroosobowa grupa, w której skład wchodzili John Lennon, Ringo Starr, George Harrison i Paul McCartney, ale ich historia sięga dużo dalej. Dziś obchodzimy 56. rocznicę śmierci Stuarta Sutcliffe, który był określany mianem „Piątego Beatlesa”.

Stuart jako basista do zespołu dołączył w 1959 roku, gdy jeszcze nazywali się The Quarrymen. Była to pierwsza grupa jego przyjaciela, Johna Lennona. To właśnie Lennon i Stuart wymyślili nazwę The Beatles, którą kojarzy teraz każdy fan muzyki. Członkowie grupy zawdzięczają mu jeszcze jedno – styl. Jego modne Ray-Bany i elegancko ułożone włosy zwracały uwagę wielu kobiet. Poślubiona przez niego fotografka Astrid Kirchherr zaproponowała mu, by zmienił fryzurę na „mop-top”, która szybko stała się jednym z pierwszych znaków rozpoznawalnych Beatlesów. Jego grę na basie usłyszeć możemy na trzech utworach: Hallelujah, I Love Her So, You’ll Be Mine oraz Cayenne, które pochodzą z wydanej w 1995 roku składanki Anthology 1.

W lipcu 1961 Stuart odszedł z zespołu by poświęcić się malarstwu. Niestety niecały rok później w wieku zaledwie 22 lat na krwotok śródmózgowy.

1970

nullPozostajemy jeszcze przy temacie brytyjskiego zespołu. 10 kwietnia 1970 jest bowiem uznawany za dzień, w którym The Beatles oficjalnie zakończyli swoją działalność. Co prawda końcem zespołu było ukrywane przed opinią publiczną odejście z niego Lennona we wrześniu 1969 roku, jednak za oficjalną datę uznaje się 10 kwietnia 1970, czyli dzień, w którym Paul McCartney na tydzień przed wydaniem jego debiutanckiego solowego albumu ogłosił, że odchodzi z zespołu.

Od tamtego momentu każdy z członków grupy zajął się solową karierą. Już rok później John Lennon zapytany o to, czy możliwy jest powrót do studia całej czwórki razem, odpowiedział, że nie widzi powodów, by grali razem.

 

2004

nullDokładnie 14 lat temu na raka krtani w Gdańsku zmarł Jacek Kaczmarski, polski poeta, prozaik kompozytor, piosenkarz, i tekściarz. Jego najsłynniejsze utwory, takie jak Obława albo Mury, które stały się hymnem Solidarności, były dla wielu Polaków ważnymi piosenkami w okresie walki z komunizmem.

Kaczmarski był przede wszystkim poetą. Napisał ponad 600 wierszy, do których później komponował muzykę i prezentował swoje dzieła na scenie. Karierę muzyczną rozpoczął w połowie lat 70. Współpracował z kabaretem Pod Egidą. Podczas stanu wojennego przebywał na emigracji. Pracował między innymi w Radiu Wolna Europa oraz koncertował poza granicami Polski. Po powrocie do ojczyzny odbył trasę koncertową oraz nagrał kilka płyt.
Był laureatem wielu nagród, w tym odznaczeniem Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski i Fryderykiem za całokształt twórczości.

W 2002 roku wykryto u niego raka krtani. Na wieść o tym w wielu polskich miastach organizowano charytatywne wydarzenia, z których dochód przeznaczono na leczenie artysty. Zmarł 10 kwietnia 2004 roku. Jego prochy spoczywają w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Popularne