1 grudnia w muzyce. Kalendarium All About Music

-

Drodzy Państwo, rozpoczynamy grudzień! Rok się kończy, święta nadciągają, za oknem coraz większy mróz – to nie przelewki! Przed nami jednak aż 31 dni muzycznych wspomnień, a zaczynamy od legendarnego głosu, pacyfistycznej piosenki świątecznej i mrocznej przeszłości męża Beyonce.

1968

Ilustracja

Pięćdziesiąt lat temu Janis Joplin ostatni raz wystąpiła z grupą Big Brother & the Holding Company podczas koncertu w Los Angeles. Miało to miejsce niespełna cztery miesiące po wydaniu albumu Cheap Thrills, zaliczanego do arcydzieł psychodelicznego rocka i grona najważniejszych płyt wszech czasów (to z niej pochodzi chociażby Piece of my Heart). Decyzja o opuszczeniu zespołu wynikała z chęci rozpoczęcia solowej kariery – już 20 dni później Joplin wystąpiła z nowym zespołem, Kozmic Blues Band.
Big Brother & the Holding Company, w częściowo zmienionym składzie, nadal pozostaje aktywny artystycznie.

1971

https://open.spotify.com/album/7mXg4fLJHmmnjAahH15Wsj

Chociaż znamy go z setek coverów, oryginał jest tylko jeden i powstał już w latach siedemdziesiątych. Tego dnia John Lennon i Yoko Ono wydali utwór Happy Xmas (War is Over) w Stanach Zjednoczonych. Chociaż został błyskawicznie włączony do kanonu świątecznych klasyków, w swoim założeniu jest protest songiem o wojnie w Wietnamie, która rozpoczęła się w latach pięćdziesiątych.
Tekst piosenki oparty jest na kampanii prowadzonej przez Lennona i Ono w 1969 roku, w ramach której w jedenastu miastach na całym świecie zawisły billboardy z napisem „WOJNA SKOŃCZONA! (Jeśli tego chcesz) Wesołych Świąt od Johna i Yoko”.
Utwór wciąż pozostaje niezwykle popularny w okresie świątecznym dzięki jego licznym coverom, których wciąż przybywa. Do najsłynniejszych należą te od Celine Dion, Diany Ross, Maroon 5 czy Sarah McLachlan.

1999

Ilustracja

Jaya-Z kojarzymy obecnie przede wszystkim z olbrzymimi sukcesami artystycznymi, biznesowymi oraz, oczywiście, z małżeństwem z Beyonce. Jednak początki nie były proste, a sam raper otarł się o więzienie.
Tego dnia Jay-Z miał rzekomo dźgnąć nożem producenta Lance’a „Un” Rivera’ę, którego podejrzewał o bootlegowanie (rozpowszechnianie nieautoryzowanych nagrań utworów) albumu Vol. 3… Life and Times of S. Carter, którego premiera zaplanowana była dopiero na koniec grudnia. Smaczku sprawie dodaje fakt, że miało to miejsce na imprezie promującej nowy album Q-Tipa, który właśnie Rivera wyprodukował.
Raper poddał się w ręce policji następnego dnia i został aresztowany, chociaż wkrótce zwolniono go za kaucją w wysokości 50 000 dolarów. Chociaż początkowo nie przyznawał się do winy, za dowód biorąc zeznania świadków i nagrania z monitoringu, wskazujące na to, że tego dnia nie przebywał w tamtych okolicach. Ostatecznie jednak przyznał się do winy i przyjął karę trzech lat pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Popularne